استقرار ۵ واحد بسته‌بندی چای در چابهار برای صادرات و واردات چای هند، کنیا و اندونزی

۱۹ , تیر , ۱۳۹۸

 

معاون اقتصادی منطقه آزاد چابهار می‌گوید که در این منطقه یش از ۷۰ واحد تولید محصولات غذایی از جمله واحد تولید چای آغاز به کار کرده است.

 غلام‌رضا پناه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: سالانه یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید می‌شود و ۵۰۰ هزار تن کسری را نیز ایران عمدتاً از هندوستان و بخشی از پاکستان تأمین می ‎ کند.

وی افزود: چابهار به‌دلیل نزدیکی به پاکستان و هندوستان مکانی به‌صرفه برای ایجاد واحدهای فراوری برنج است، برهمین مبنا شهرک تخصصی برنج در منطقه آزاد چابهار ایجاد شده و این شهرک همین حالا با ظرفیتش می‌تواند تمام ۵۰۰ هزار تن برنج واراتی به کشور را فراوری و روانه بازار کند.

معاون اقتصادی منطقه آزاد چابهار به ایسنا گفت: با توجه ویژگی‌های ذکر شده برای چابهار هرتن برنج در صورتی که در این واحدها فرآوری و بسته‌بندی شود ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار صرفه اقتصادی خواهد داشت.

پناه همچین با اشاره به توانایی چابهار و منطقه آزاد برای تبدیل شدن به یک هاب توزیعی گفت: با توجه به مزیت‌های رقابتی که ما در منطقه داریم و هم‌چنین دسترسی آسانی که بازارهای آسیای میانه و شرق اروپا داریم ایجاب می‌کند که چابهار به هاب تولید و توزیع محصولات غذایی این‌ بازارها تبدیل شود، بنابراین در وهله اول با توجه به تمایل شدید افغان‌ها تأمین بازارهای افغانستان و بخشی از بازارهای داخلی را پیش‌بینی کردیم و همین حالا بیش از ۷۰ واحد تولید محصولات غذایی شامل برنج،چای و .. در منطقه مستقر شدند و بخشی هم در حال ساخت هستند.

وی هم‌چنین با اشاره به استقرار ۵ واحد تولید چای در منطقه گفت: این واحدها چای وارداتی خود را از هند،اندونزی و کنیا وارد، فراوری و بسته‌بندی کرده و علاوه‌بر تامین نیاز داخل به آسیا و حتی اروپا صادر می‌کنند.

هیچ نظری برای “ استقرار ۵ واحد بسته‌بندی چای در چابهار برای صادرات و واردات چای هند، کنیا و اندونزی ” ارسال نشده است.

نظر بدهید