بازدیداستاندار گیلان ورییس سازمان چای کشور ازباغات چای وکارخانجات چایسازی درهفته جهادکشاورزی

۳ , تیر , ۱۳۹۸

در هفته جهادکشاورزی   دکترسالاری استاندار گیلان بهمراه مهندس جهانساز رییس سازمان چای کشور ،فرماندار وامام چمعه آستانه اشرفیه  ازباغات چای وکارخانجات چایسازی در روستای بازان آستانه اشرفیه بازدیدکردند.

 

در این بازدید رئیس سازمان چای کشور ضمن تبریک فرارسیدن هفته جهاد کشاورزی افزود:با حمایت های همه جانبه انجام شده از سوی دولت ومدیریت اعمال شده از سوی سازمان چای کشور در خصوص بهزراعی ومکانیزاسیون باغات  چای ، تجهیزو نوسازی کارخانجات چایسازی، چای استحصالی درسالجاری ازکیفیت مناسبی برخورداراست که استقبال روزافزون مصرف کنندگان از چای ایرانی موید این امراست.
رییس سازمان چای کشور همچنین اظهار امیدواری کرد:تاپایان ماه جاری سهم دولت از خرید تضمینی برگ سبز چای به حساب چایکاران پرداخت گردد.
جهانساز خاطرنشان کرد:امسال باتوجه به رونق بازار، کارخانه داران چای بالاتر از قیمت تضمینی  وهمچنین پرداخت  بموقع قدر السهم خود توانستند گام مهمی  در اصلاح معیشت کشاورزان چایکار بردارند.
او ادامه داد:درراستای افزایش قیمت پیشنهادی درخصوص خرید تضمینی  برگ سبزچای با توجه به درخواست  سندیکای کارخانجات چایسازی وتشکل های چای کاری  که این موضوع    بزودی اجرائی گردد.

 دکتر مصطفی سالاری  در بازدید از باغات و کارخانه چای روستای بازان شهرستان آستانه‌اشرفیه در گفتگو با خبرنگاران مهمترین اقدام که بر بخش‌های مختلف چرخه تولید چای اعم از چایکار، کارخانه‌دار و مصرف‌کننده اثر می‌گذارد موضوع قیمت است، اظهار داشت: فعالان این حوزه انتظاراتی درخصوص پیگیری از طریق دولت مبنی بر حذف ارز دولتی واردات چای داشتند تا توان رقابت چای تولیدی داخلی با خارجی ارتقا پیدا کند که خوشبختانه با پیگیری های استانی و موافقت دولت از چند ماه گذشته این اقدام عملیاتی شد.

وی مجاز شدن صادرات چای را یکی دیگر از درخواست‌های چایکاران و کارخانه‌داران عنوان کرد و افزود: ارائه محصول چای ایرانی در کشورهای خارجی به ویژه همسایگان باعث  افزایش سطح درآمد برای کارخانه‌داران و به تناسب آن چایکاران می‌شود که این اقدام نیز با موافقت دولت محقق شد.

نماینده عالی دولت در گیلان به اعلام تمایل کارخانه‌داران مبنی بر خرید برگ سبز چای از چایکاران به قیمت بالاتر از قیمت مصوب شورای اقتصاد اشاره و خاطرنشان کرد: این اقدام حمایتی کارخانه‌داران در هر صنفی بی سابقه است که با این ابراز تمایل به صورت میانگین حدود ۴۰ درصد افزایش قیمت در مجمع مشترک توسعه اقتصادی گیلان مصوب و به تأیید شورای اقتصاد نیز رسانده شد.

وی با اشاره به اینکه این افزایش قیمت را به تنهایی کافی نمی‌دانیم، گفت: این اقدام باید بر باغات چای و کارخانه‌داران درخصوص افزایش کمیت و کیفیت تولید چای و در نتیجه درآمد آنها اثر مثبت داشته باشد.

استاندار گیلان ابراز امیدواری کرد که شاهد پویایی این صنعت در سطح ملی و بین‌المللی باشیم و گفت: با فضای مطلوبی که میان کارخانه‌داران و چایکاران وجود دارد و اقداماتی که صورت گرفت باید از اواخر فصل برداشت امسال برای سال آینده با جدیت بیشتر برنامه‌ریزی کنیم تا شاهد افزایش میزان منافع فعالان این عرصه باشیم.

وی بهبود وضع معیشتی و درآمدی چایکار را منجر به حضور در باغات چای و استمرار فعالیت کارخانه‌داران دانست و اظهار داشت: اگر چایکار باغ خود را رها کند کارخانه‌داران نیز فعالیتی نخواهند داشت و رونق هر دو بخش مکمل یکدیگر هستند.

دکتر سالاری با اشاره به روند بهبود فرآوری و بسته‌بندی چای از سوی کارخانه‌های چای گفت: بازاریابی و بسته‌بندی متنوع چای یک نقطه قوت برای رونق این محصول در بازار محسوب می‌شود.

وی ایجاد رقابت سالم میان کارخانه‌داران را نیز گامی موثر در تولید این محصول دانست و افزود: با هر عاملی که رقابت میان کارخانه‌داران در خصوص افزایش کمیت و کیفیت محصول چای را تضعیف کند، مخالفیم.

نماینده عالی دولت در گیلان به اقدامات حمایتی دولت در مسیر تجهیز و توسعه کارخانجات و باغات چای نیز اشاره و خاطرنشان کرد: دولت در جهت آبیاری نوین باغات چای آمادگی دارد ۸۵ درصد از هزینه را تا سقف هر هکتاری ۱۲ میلیون تومان به صورت بلاعوض به باغدارانی که تمایل داشته باشند، پرداخت ‌کند.

وی به ارائه پیشنهاد هدایت بخشی از یارانه‌ی اختصاص‌یافته به صنعت چای به سمت بهزراعی و اقدامات دیگری که کیفیت و کمیت محصول را افزایش دهد اشاره کرد و افزود: از کارخانه‌دارانی که تمایل به استفاده از تکنولوژی بهتر در مجموعه خود هستند نیز با ارائه تسهیلات ارزان قیمت حمایت می‌کنیم تا رونق تولید داخلی محقق شود.

دکتر سالاری همچنین با حضور در کارخانه تولید چای رفاه لاهیجان از نزدیک مراحل خرید برگ سبز چای و تولید چای خشک را مورد بازدید قرار داد.

       

 

هیچ نظری برای “ بازدیداستاندار گیلان ورییس سازمان چای کشور ازباغات چای وکارخانجات چایسازی درهفته جهادکشاورزی ” ارسال نشده است.

نظر بدهید