تولید تنظیم‌کننده رشد گیاهی از ضایعات چای

۵ , دی , ۱۳۹۷

 

یک پژوهشگر گیلانی برای نخستین بار در کشور موفق به تولید نوعی تنظیم کننده رشد گیاهی با بهره گیری از ضایعات گیاه چای شد.

 ابراهیم آذرپور در مطالعه ای که قریب به پنج ساله به طول انجامید، سرانجام برای نخستین بار در کشور موفق به تولید نوعی تنظیم کننده رشد گیاهی با بهره گیری از ضایعات گیاه چای شد.

این پژوهشگر گیلانی با اشاره به قدمت دیرینه پرورش بوته‌های چای در کشورمان تصریح کرد: معضلات عدیده گریبانگیر فعالین صنعت چای، لزوم تنوع بخشی به تولیدات و نیز نوآوری در این صنعت را بیش از پیش ضروری ساخته است.

وی با بیان اینکه تنظیم کننده‌های رشد گیاهی تحولی شگرف در کشاورزی امروز دنیا به وجود آورده اند، افزود: کاربرد این مواد در سطح جهان طی دوره ده ساله از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ (از ۱۶۶۹۱ تن ماده خالص به ۴۲۷۰۰ تن رسیده) بیش از ۲٫۵ برابر شده است و پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۰ این میزان هر ساله ۳٫۵۶ درصد رشد یابد.

آذرپور به ویژگی‌های منحصر به فرد این محصول فناورانه طبیعی اشاره و تصریح کرد: قابلیت استحصال از تفاله، ضایعات و چای سنواتی، برخورداری از بنیان گیاهی و کارایی بالا و نیز دوست دار محیط زیست و زیست تخریب پذیر بودن از مهمترین خصوصیات این تنظیم کننده رشد گیاهی بوده که آن را به گزینه ای بسیار مناسب برای جایگزینی با انواع محصولات شیمیایی مصنوعی موجود در بازار تبدیل کرده است.

وی در ادامه به بیان تاثیرات مثبت کاربرد این محصول بر بهبود رشد و عملکرد کمی‌و کیفی انواع گیاهان زراعی و باغی پرداخت و افزود: افزایش سریع سرعت آسیمیلاسیون خالص، تنظیم فرآیندهای فیزیولوژیک همانند افزایش نرخ فتوسنتز، تقسیم سلولی، فعالیت‌های آنزیمی‌و … در گیاه، افزایش رنگدانه‌های فتوسنتزی، ارتقای سطح محتوای ترکیبات گیاهی نظیر کربوهیدرات‌ها و پروتئین از جمله شاخص ترین این اثرات است.

آذرپور با اشاره به انواع تنش‌های زیستی و غیر زیستی که گیاهان طی مراحل رشد، نمو و باردهی خود با آن مواجه هستند، خاطرنشان کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی ویژه کشورمان و شرایط خاص اقلیمی‌و خاکی حاکم در نواحی مختلف آن، گیاهان همواره با خطر قرارگیری تحت شرایط انواع تنش‌های خشکسالی، شوری خاک و آب، فلزات سنگین، اسیدی و قلیایی شدن، سیلاب، سرما و … روبرو هستند. وی ادامه داد: این تنظیم کننده رشد قادر است با تقلیل اثرات انواع تنش‌ها در گیاهان، بر قدرت آنها جهت تحمل در برابر تنش بیفزاید.

وی در پایان بر لزوم حمایت از تولیدات دانش بنیان داخلی و نقش آن در شکوفایی اقتصاد ملی تاکید کرد و افزود: این آمادگی را داریم که در صورت تمایل به همکاری نهادهای متولی چای در کشور یا هر سرمایه گذار علاقمندی تولید این محصول را به شکل تجاری و گسترده به اجرا در آوریم.

گفتنی است صبح امروز نمایشگاه دستاوردهای علمی‌و پژوهشی استان گیلان با حضور جمعی از مسئولین نهادهای مختلف علمی‌در دانشگاه دریایی امام خامنه ‌ای واقع در زیباکنار برگزار شد و از این محصول فناورانه رونمایی به عمل آمد.

منبع: خبرگزاری علم و فناوری

هیچ نظری برای “ تولید تنظیم‌کننده رشد گیاهی از ضایعات چای ” ارسال نشده است.

نظر بدهید