جای خالی تجار و بازرگانان در راه اندازی بورس چای/ تنها یک پنجم چای کشور در داخل تولید می‌شود

۲۱ , خرداد , ۱۳۹۷

 

بازار بورس همان بازار تجارت است و بخش جدایی ناپذیر چای دارد که فقط حدود یک پنجم چای مصرفی این بازار، تجار و بازرگانان هستند اما تاکنون با تجار و بازرگانان برای بهبود امور مشورتی نشده این محصول از طریق واردات تأمین می شود است.

 روزنامه سبزینه در گزارشی درباره بورس چای نوشت: برای نخستین بار در کشور در سال حمایت از کالای ایرانی، چای در بورس کالای منطقه آزاد انزلی عرضه می‌شود. جواد کشلی با بیان این که در سال حمایت از کالای ایرانی و برای نخستین بار در کشور، چای در بورس کالای منطقه آزاد انزلی عرضه می‌شود، اظهار کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته و با همکاری بورس کالای کشور، از آینده نزدیک چای استان گیلان در تالار بورس منطقه آزاد انزلی عرضه و معامله می‌شود.

مدیر سرمایه گذاری، بورس، بانک و بیمه سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به این که این اقدامات همزمان با آغاز فصل برداشت چای بهاره گیلان صورت می‌گیرد و سازمان چای و صندوق حمایت از توسعه چای کشور و سندیکای کارخانجات چای شمال برای اجرای سازکار عرضه و معامله چای در بورس کالا، همکاری می‌کنند، گفت: در مرحله نخست عرضه فیزیکی چای در رینگ کشاورزی در دستور کار قرار دارد تا با استقبال فعالان بازار، امکان عرضه چای در قالب گواهی سپرده کالایی نیز فراهم شود.

کشلی، اطمینان خاطر چایکاران و کارخانه‌های چای از فروش شفاف و بدون واسطه محصولات در اسرع وقت و دریافت مطالبات در کمترین زمان ممکن به همراه توسعه بازار این محصول در کنار بهره گیری از مزایای منطقه آزاد برای تجاری سازی محصول چای استان اعلام و تصریح کرد: با ورود کالای چای به بازار بورس کالای منطقه آزاد انزلی، علاوه بر تأمین منافع همه فعالان بازار چای، زمینه عملیات سازی شعار حمایت از تولید کالای ایرانی از سوی این منطقه در حمایت از صنعت کشاورزی استان فراهم می‌شود.

مدیر سرمایه گذاری، بورس، بانک و بیمه سازمان منطقه آزاد انزلی، افزایش زمین‌های زیرکشت و ایجاد انگیزه در چایکاران را از دیگر نتایج مترتب بر عرضه چای در بورس کالای کشور ارزیابی کرد و گفت: یکی از فرصتهایی که با عرضه چای استان در تالار بورس کالا پدید می‌آید تبدیل شدن تابلوی بورس کالا به مرجع قیمت گذاری چای کشور است و از سوی دیگر تسهیل معاملات، پوشش ریسک، تأمین مالی، کاهش هزینه معاملات، افزایش شفافیت، تنظیم و توسعه بازار، کشف قیمت عادلانه و افزایش نقدشوندگی از دیگر نتایج عرضه و معامله چای در بورس کالا است که باید مورد توجه فعالان این حوزه قرار گیرد.

وی از امکان ایجاد صندوق سرمایه گذاری کالای چای و گواهی سپرده کالای چای با اجرای این طرح خبر داد و افزود: با هدف استفاده از منابع مالی واسطه گران صنعت چای می‌توان صندوق سرمایه گذاری کالای چای را ایجاد کرد تا سرمایه گذاران به جای خرید و نگهداری کالای چای و تحمل هزینه‌های حمل و نقل، انبارداری و خسارتهای احتمالی آن، اوراق این صندوق‌ها را معامله کنند.

درباره بورس چای با تجار و بازرگانان مشورتی نشده است

احمدرضا بخشی، رئیس کمیسیون چای اتحادیه بنکداران، با اظهار رضایت از عرضه چای در بازار بورس ایران اظهار داشت: این طرح ابتدا جزو پیشنهادات کمیسیون تخصصی چای بود. این کمیسیون در نظر داشت که چای ایران را براساس درجه بندی، رتبه بندی و با زیرساخت‌های محکم وارد بازار بورس کند تا متقاضیان داخلی و خارجی بتوانند به راحتی آن را تهیه کنند.

رئیس کمیسیون چای اتحادیه بنکداران با بیان این که عرضه چای به روش سنتی در بازار بورس چندان موفق نخواهد بود، تصریح کرد: تا زمانی که چای درجه بندی نشود، نمی‌توان به طور مشخص و دقیق روی آن قیمت گذاری کرد در نتیجه فروش چای در بازار بورس همانند فروش به شیوه سنتی خواهد بود.

بخشی با اشاره به ضرورت عرضه جای در بورس کالا ادامه داد: امیدواریم این اقدام با نظر کارشناسان خبره انجام شود در غیر این صورت متأسفانه به نتیجه مطلوبی نخواهیم رسید.

وی با تأکید بر این که عرضه محصولات در بازار بورس اگر منطبق با استانداردهای جهانی باشد به سود کشاورزان است، خاطرنشان کرد: بازار بورس همان بازار تجارت است و بخش جدایی ناپذیر چای دارد که فقط حدود یک پنجم چای مصرفی این بازار، تجار و بازرگانان هستند اما تاکنون با تجار و بازرگانان برای بهبود امور مشورتی نشده این محصول از طریق واردات تأمین می‌شود است.

رئیس کمیسیون چای اتحادیه بنکداران با تاکید بر برسته بندی محصولات با برند ایرانی گفت: کمیسیون تخصصی چای لزوم داشتن برند ایرانی و اهمیت حمایت از کالای ایرانی را درک کرده و در این راستا خواستار بسته بندی محصولات با برند ایرانی در تمامی‌کارخانه‌های معروف کشور شده است. امیدواریم که سایر نهادها و سازمان‌ها در این خصوص همکاری نزدیکتری با کمیسیون تخصصی چای داشته باشند تا بتوانیم شعار حمایت از کالای ایرانی را به عمل تبدیل کنیم.

۷۶ درصد از چای تولیدی کشور درجه یک است

علی رمضانی، مدیرعامل اتحادیه جای کاران شمال ایران، در رابطه با مقدار تولید چای در کشور و حجم واردات چای گفت: طبق آمار رسمی‌۳۹ هزار و ۵۵۸ تن برگ سبز چای در ایران تولید میشود که بر اساس درجه بندی و تفکیک کیفیت ۷۶ درصد از چای تولید شده در کشور درجه یک است که این مقدار معادل ۳۰ هزار تن است و ۲۴ درصد باقیمانده از چای کشور معادل ۹ هزار و ۵۵۸ تن، چای با درجه کیفی دو است. مدیرعامل اتحادیه جای کاران شمال ایران با اشاره به کمبود آب و ظرفیت محدود اراضی کشاورزی در کشور افزود: کشور ما سالانه حدود ۱۳۰ هزار تن مصرف چای دارد که فقط حدود یک پنجم چای مصرفی در داخل تولید می‌شود بیشتر نیاز مصرفی به این محصول از طریق واردات تامین می‌شود که میزان واردات ۸۰ هزار تا ۱۰۰ هزار تن در سال است.

وی ادامه داد: خوشبختانه اتحادیه چای کاران غنچه‌های طلایی شمال کشور موفق شد که برای اولین بار چای ایرانی را که بهترین جای خاورمیانه است وارد بازار بورس کند. از جمله مزایای عرضه چای در بورس این است که قیمت بر اساس عرضه و تقاضا تنظیم می‌شود، دست واسطه گران و دلالان کوتاه شده و عدالت در فروش برقرار میشود. به عبارتی کسانی که قدرت فروش محصول خود را ندارند، می‌توانند به راحتی در مزایده شرکت کرده و محصول خود را در معرض فروش قرار دهند.

مدیرعامل اتحادیه چایکاران شمال ایران با اشاره به اینکه ایران دارای سالم ترین جای دنیا است، ادامه داد: ایران باید از این فرصت و امتیاز استفاده کند و کشورهای برتر در فروش چای ماندهند و سریلانکا را سرمشق خود قرار دهد تا بتواند در این راه پیشرفت کند. رمضانی تصریح کرد: خوشبختانه باغ‌های چای شمال به عنوان اولین محصولات تحت پوشش بیمه فراگیر قرار گرفتند. این بیمه خسارت‌هایی چون خشکسالی، تگرگ، سیل و … را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. امیدواریم که بتوانیم با تدابیر اندیشیده شده انگیزه را در جوانان روستایی ایجاد کنیم تا مسیر پدران خود را دنبال کنند و به کشاورزی، یکی از مهم ترین و پراهمیت نوین مشاغل کشور رونقی تازه بخشند

هیچ نظری برای “ جای خالی تجار و بازرگانان در راه اندازی بورس چای/ تنها یک پنجم چای کشور در داخل تولید می‌شود ” ارسال نشده است.

نظر بدهید