حذف یارانه ارزی واردات چای با تصمیم دولت

۱۹ , اسفند , ۱۳۹۷

 

استاندار گیلان با اعلام پیامی خوش برای کشاورزان چایکار گفت: با تصمیم دولت، یارانه ارزی واردات چای حذف شد.

مصطفی سالاری غروب شنبه در حاشیه مراسم معارفه فرماندار رودسر و در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت محصول استراتژیک چای و لزوم حمایت از این صنعت گفت: وضعیت صنعت چای کشور طی سال‌‌های اخیر به دلیل سیاست‌های حمایتی دولت تدبیر و امید، بهبود یافته و موجب احیا بخشی از باغ‌های تخریب شده و بازگرداندن آن به چرخه تولید شده است.
وی خاطرنشان کرد: خرید تضمینی برگ چای موجبات رونق این صنعت نیمه جان در استان گیلان را فراهم کرد.
استاندار گیلان با اشاره به اینکه چای جزو محصولات مشمول ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی بود، افزود: چای به عنوان بخش مهمی‌از اقتصاد و فرهنگ مردم گیلان نیازمند گام‌های اساسی‌ و اصولی‌تری جهت تامین منافع به حق کشاورزان است.
وی ادامه داد : جهت تحقق این مهم و با پیگیری‌های صورت گرفته، با تصمیم دولت یارانه ارزی واردات چای حذف شده و از این پس چای با ارز غیردولتی وارد می‌شود.
سالاری این اقدام مهم دولت را گامی‌مثبت جهت تقویت صنعت چای و تبدیل آن به محصول استراتژیک اقتصادی اعلام و تاکید کرد: واردات چای با ارز خارجی توان رقابت چایکاران داخلی را افزایش داده و موجب حمایت از چای داخلی خواهد شد.
نماینده عالی دولت در گیلان تحقق اجرای این سیاست مهم را موجب ترغیب کشاورزان به ادامه کشت چای و نیز عدم رضایت برای فروش و یا تغییر کاربری اراضی زیر کشت اعلام کرد.
در گیلان و مازندران ۱۸۵ کارخانه چایسازی وجود دارد؛ حدود ۱۵۰ کارخانه در زمینه عمل آوری و تبدیل برگ سبز به چای خشک با سازمان چای قرارداد دارند و فعال هستند.
در استان‌های یادشده بین ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای وجود دارد که ۹۰ درصد این باغ‌ها در گیلان واقع است.
برداشت برگ سبز چای از باغ‌های شمال کشور در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد؛ چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه ، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می‌شود.
سازمان چای کشور در شهرستان شهرستان لاهیجان قرار دارد.

هیچ نظری برای “ حذف یارانه ارزی واردات چای با تصمیم دولت ” ارسال نشده است.

نظر بدهید