درخواست ایران برای واردات چای سیاه از هند

۶ , اردیبهشت , ۱۳۹۹
واردات چای سیاه

هند اعلام کرده غرب آسیا از جمله ایران سفارشات جدیدی برای چای سیاه و برنج باسماتی ارائه کرده‌اند و دهلی‌نو در نظر دارد، صادرات این محصولات را افزایش دهد.

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین مقامات هند اعلام کردند که کشورهای غرب آسیا از جمله ایران سفارشات جدیدی برای چای سیاه و برنج «باسماتی» هند ارائه کرده‌اند و دهلی‌نو در نظر دارد، صادرات این محصولات را به این کشورها افزایش دهد.

بنا براین گزارش، چین و روسیه خواهان واردات چای سیاه از هند هستند. صنعت چای این کشور به دلیل شیوع “ویروس کرونا” و قرنطینه سراسری، ۱۰۰ میلیون کیلوگرم کاهش یافته است.
رییس شرکت “چای آسیا”ی هند به این نشریه گفت: کشورهای غرب آسیا از جمله ایران برای خرید برنج باسماتی هند نیز اقدام کرده‌اند، اما تاجران برنج این کشور احتمالا ماه رمضان را از دست خواهند داد، زیرا ارسال محموله‌های برنج به ۴۰ تا ۵۰ روز زمان نیاز دارد.
“موهیت اگروال” اضافه کرد: تقاضای خوبی از سوی ایران برای چای “ارتدکس” هند وجود دارد. بانک‌های ایران باز شده‌اند و پرداخت‌ها برای محموله‌های قبلی وصول می‌شوند.
وی افزود: در مقایسه با سال گذشته قیمت چای در بازارهای جهانی حدود ۷ تا ۸ درصد افزایش یافته و به سطح ۲۸۰ تا ۳۰۰ “روپیه” (واحد پولی هند) در هر کیلوگرم به فروش می‌رسد.
۳۰ درصد از صادرات برنج باسماتی هند به مقصد ایران انجام می‌شود و ایران بزرگ‌ترین واردکننده این محصول هند در جهان است.
هند سالانه ۴ میلیون تن برنج به کشورهای مختلف صادر می‌کند که از این میان، ایران، عربستان، کویت، امارات، آمریکا و انگلیس بزرگ‌ترین مشتریان این محصول هند هستند.
به گفته کارشناسان هندی، نیاز ایران به واردات سالانه یک میلیون تن برنج و به طور متوسط هر ماه ۱۰۰ هزار تن، بازار پرسودی را برای صادرکنندگان برنج هندی فراهم کرده است.
داده‌های منتشر شده از سوی کمیته صنایع چای هند نیز نشان می دهد که واردات چای ایران از هند در سال گذشته افزایش یافته و این کشور با عبور از روسیه به بزرگ‌ترین خریدار چای هند در جهان تبدیل شده است.
بر اساس داده‌های منتشر شده، ایران در سال گذشته حدود ۵۳.۵ میلیون تن چای از هند وارد کرده که این مقدار در مقایسه با سال ۲۰۱۸ یک افزایش ۷۴ درصدی را از خود نشان می‌دهد.
ایران همچنین یک خریدار بزرگ چای ارتدوکس هند است. این کشور سالانه ۲۸ تا ۳۰ میلیون کیلوگرم از این نوع چای از هند خریداری می‌کند.
هند که دومین کشور صادرکننده چای به جهان است، معمولا چای از نوع “سی تی سی” را به کشورهایی از جمله پاکستان، مصر و انگلیس صادر می‌کند، در حالی که این کشور محصولات چای از نوع ارتدوکس را به کشورهایی همچون ایران، عراق و روسیه ارسال می‌کند.
چای به دو شیوه سنتی ارتدوکس (Orthodox) و غیر سنتی (CTC) تولید می‌شود. تفاوت این دو شیوه به نوع مالش و لوله کردن برگ سبز چای مربوط می‌شود. در شیوه CTC کلیه سلولها و رنگدانه‌های چای اکسیده می‌شوند و در نتیجه این نوع چای از نظر رنگ و کیفیت نسبت به شیوه سنتی برتری دارد.

منبع: ایرنا به نقل از اکونومیک تایمز

 

 

هیچ نظری برای “ درخواست ایران برای واردات چای سیاه از هند ” ارسال نشده است.

نظر بدهید