در دیدار هیات کنیایی ازمجتمع کشت وصنعت چای نوبردرشهرستان املش مطرح شد/هیلاری بارچوک استاندار بومت کنیا ؛خواستار همکاری در حوزه تکنولوژی چایسازی

۲۷ , مهر , ۱۳۹۹

هیاتی از فعالان اقتصادی استان «بومت» کنیا به سرپرستی هیلاری بارچوک طی سفری به شهرستان املش از تنها کارخانه صادر کننده چای بنام “مجتمع کشت و صنعت چای نوبر” دراین شهرستان بازدید کردند

مدیر عامل مجتمع کشت وصنعت چای نوبردر گفتگو یی با اشاره به اینکه هدف اصلی هیات کنیایی در این سفر ؛انتقال تکنولوژی و استفاده از تجارت و توانمندی‌های ایران در توسعه ظرفیت‌های کشاورزی کنیا است ؛ افزود آنان بدنبال دانش فنی ایرانی‌ها هستند وخواستار تقویت و توسعه روابط در حوزه‌های اقتصادی خصوصا چای میباشند
قاسم رضاییان که در مسئولیت های مختلف خود از جمله رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی استان گیلان و رئیس اتحادیه صادرکنندگان چای استان گیلان خوش درخشیده و در حوزه کاری خود گامهای بزرگی را جهت رونق اقتصادی برداشته است در ادامه سخنانش اظهار داشت : این مجتمع با امکانات و توانمندی‌هایی که دارد می‌تواند از افزایش میزان مبادلات تجاری و ایجاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری مشترک بین ایران و کنیا حمایت کند
این صادرکننده نمونه استانی و کشوری افزود : امیدوارم با حمایت جدی تر مسئولین امرو دست اندکاران اتفاقات خوبی را شاهد باشیم و پلی میان بازرگانان و صاحبان کسب و کار داخلی کشور با تاجران بین المللی فراهم گردد.
گفتنی است : اقتصاد کنیا به عنوان بزرگترین اقتصاد منطقه شرق آفریقا اساساً متکی به تولیدات کشاورزی، صادرات مواد خام معدنی، منابع صیادی و آبزیان و کمک های توسعه ای است ؛استان بومت کنیا نیز حدود ۶۰ درصد از چای تولیدی کنیا را در اختیار دارد و همچنین بیش از نیمی از مردم کنیا وابستگی جدی به کشاورزی، دامپروری و صید آبزیان دارند.

دکتر بارچوک در پایان مصاحبه با خبرنگاران ضمن ابراز خرسندی فراوان از حضور خود و هیئت همراه در ایران و مهمان نوازی مردم استان گیلان خصوصاً شهرستان املش گفت: بی اندازه خوش وقت هستم که به شهر شما آمده ام و به نمایندگی از هیئت همراه که بنده را همراهی می کنند از مسئولین شهرستان فرماندار محترم؛رئیس محترم کارخانه چای جناب آقای رضائیان ورئیس سازمان چای کشور و همه مسئولین استانی خصوصاً شهرستان املش تقدیر و تشکر نمایم.
وی در پایان ضمن تشکر مجدد گفت: ما اینجا حاضر شده ایم که از شما ایرانیان خصوصاً گیلانیان که در صنعت و تولید چای ید طولایی دارید بهره‌برداری نموده و از شما یاد بگیریم و آموخته های خود را به کشور خود برده و از این تجارب استفاده نماییم.
دکتر باچوک گفت: چای یکی از محصولات استراتژیک در کل جهان و خصوصا در کشور شما ایران است که ما نیز از این امر مستثنی نیستم.
دکتر هیلاری بارچوک استاندار و رئیس این هیئت در پایان بار دیگر از مهمان نوازی فرماندار مدیر عامل و کارکنان کارخانه چای نوبر و مسئولین استان تقدیر و تشکر کرد.
فرماندار املش هم دراین بازدید گفت : شهرستان املش با ۵ هزار و ۲۰۰ هکتار باغ چای و تولید ۳۲ درصد چای داخل بزرگترین تولیدکننده چای کشور است.

وی افزود: شهرستان املش با دارا بودن یک هزار و ۷۲۴ هکتار باغ فندق و تولید ۲ هزار و ۲۵۰  تن فندق در سال دومین تولیدکننده فندق در کشور و ۲ هزار و ۹۷۷ هکتار باغ مرکبات است.
فرماندار شهرستان املش تصریح کرد: املش با بیش از سه هزار سال قدمت و ۱۴۶ اثر و بنای تاریخی به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی کشور که ۱۲ اثر آن در شهر املش واقع شده و به همین دلیل بعنوان یک شهر تاریخی معرفی گردیده است.
فرماندار شهرستان املش در خصوص صنایع دستی و سوغات این شهرستان گفت: از صنایع دستی املش می توان چادر شب بافی در روستای هلوسرای سفلی، کوزه گری در خُمیرمحله و اِشکر میدان، نمد مالی و پالان دوزی و دخت و دوز لباس محلی زنانه در مرکز شهر املش، ابزار آلات صیقل مس در شهر املش و روستاهای ییلاقی اُمام و گورج و تولیدات دستبافت پشمی در ییلاقات این شهرستان نام برد.
گفتنی است؛ شهرستان املش در ۷۵ کیلومتر مرکز استان قرار دارد این شهرستان با بیش از ۴۶۹ کیلومترمربع مساحت و ۴۷ هزار نفر جمعیت از شهرستان های شرق گیلان است که دو سوم مساحت آن کوهستانی است.

هیچ نظری برای “ در دیدار هیات کنیایی ازمجتمع کشت وصنعت چای نوبردرشهرستان املش مطرح شد/هیلاری بارچوک استاندار بومت کنیا ؛خواستار همکاری در حوزه تکنولوژی چایسازی ” ارسال نشده است.

نظر بدهید