رئیس سازمان چای کشور:جزئیات واردات چای در سامانه گمرک ثبت نمی‌شود/مسئولان وزارت صمت مسئول پاسخگویی درباره آمار واردات چای هستند

۲۵ , شهریور , ۱۳۹۸

رئیس سازمان چای گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون بیش از ۱۰۴ هزار تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۲۹۲ میلیارد تومان از خریداری شده است.

 حبیب جهان‌ساز درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی برگ سبز چای به باشگاه خبرنگاران گفت: براساس آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون بیش از ۱۰۴ هزار تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۲۹۲ میلیارد تومان از چایکاران استان‌های گیلان و مازندران خریداری شده است.

وی از پرداخت ۷۳ درصد مطالبات چایکاران خبر داد و گفت: تاکنون ۲۱۵ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت و مابقی پس از تخصیص اعتبار و پرداخت قدرالسهم کارخانه‌ها به حساب چایکاران واریز می‌شود.

به گفته جهان ساز، ۵۵ هزار و ۸۰۴ تن برگ سبز چای خریداری شده معادل ۵۳ درصد درجه یک و ۴۸ هزار و ۴۱۷ تن معادل ۴۷ درصد درجه ۲ است.

رئیس سازمان چای با اشاره به اینکه میزان خرید تضمینی برگ سبز چای نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد رشد داشته است، بیان کرد: اگرچه پیش بینی می‌شد تا پایان فصل برداشت میزان خرید تضمینی برگ سبز چای از ۱۲۰ هزار تن بالاتر رود، اما به سبب سرمای هوا و شرایط بارندگی بخشی از برآورد‌ها محقق نمی‌شود، اما به طور قطع میزان خرید بیش از سال گذشته است.

وی بازگشت چایکاران به باغات، احیای ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات چای، بهبود اجرای عملیات به زراعی و شرایط مساعد اقلیمی را دلیل اصلی رشد خرید تضمینی برگ سبز چای نسبت به مدت مشابه سال قبل اعلام کرد و گفت: با استمرار شرایط مساعد اقلیمی پیش بینی می‌شود که میزان خرید برگ سبز چای تا پایان فصل برداشت به ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار تن برسد.

این مقام مسئول ادامه داد: از مجموع بهای برگ سبز خریداری شده تاکنون ۲۳ هزار و ۴۵۰ تن چای خشک استحصال شده که در صورت تحقق تولید ۱۲۰ هزار تن برگ سبز چای پیش بینی می‌شود که ۲۶ درصد نیاز کشور از منابع تولید داخل تامین شود.

جهان ساز متوسط قیمت چای داخل را ۳۷ تا ۳۸ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به تغییر ذائقه مصرف کنندگان در سال‌های اخیر و برندسازی محصول، تقاضا برای خرید چای ایرانی بدون اسانس افزایش یافته که با این وجود کارخانه‌ها در فروش چای تولیدی مشکلی ندارند.

رئیس سازمان چای در پایان درباره آخرین وضعیت واردات چای تصریح کرد: جزئیات واردات چای در سامانه گمرک ثبت نمی‌شود که بخواهیم آماری از آن را اعلام کنیم، در این زمینه مسئولان وزارت صمت باید پاسخگو باشند. اما پیش بینی‌ها حاکی از آن است که واردات به اندازه کافی صورت گرفته است.

هیچ نظری برای “ رئیس سازمان چای کشور:جزئیات واردات چای در سامانه گمرک ثبت نمی‌شود/مسئولان وزارت صمت مسئول پاسخگویی درباره آمار واردات چای هستند ” ارسال نشده است.

نظر بدهید