رئیس سازمان چای کشورخبرداد:۱۳۴ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شد

۲۸ , اردیبهشت , ۱۴۰۰

رئیس سازمان چای کشور گفت: تاکنون بیش از ۱۳۴ میلیارد تومان از مطالبات سال جاری چایکاران پرداخت شده و مابقی نیز پس از پایان نوبت اول برداشت چای پرداخت می شود.

حبیب جهانساز روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: در حال حاضر مجموع مبلغ خرید برگ سبز چای امسال ۳۳۲ میلیارد تومان است که تاکنون ۴۰ درصد مطالبات چایکاران پرداخت شده است.
وی به پرداخت تمام سهم دولت از مطالبات چایکاران اشاره کرد و افزود: تا امروز ۵۱ هزار و ۵۲۳ تن برگ سبز چای درجه یک و دو از کشاورزان چایکار استانهای گیلان و مازندران بصورت تضمینی خریداری شده است.
این مقام مسئول اضافه کرد: از این مقدار برگ سبز خریداری شده، ۱۱ هزار و ۵۹۳ تن چای خشک نیز استحصال شده است.
رئیس سازمان چای کشور همچنین به پرداخت کامل مطالبات سالهای گذشته چای کاران اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در سالهای اخیر با حمایت دولت پرداخت مطالبات چای کاران به سرعت و در همان فصل چای تصویه حساب می شود.
نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک امسال ۶ هزار و ۶۹۰ تومان و درجه دو، ۴ هزار و ۷۸۱ تومان است که پرداخت ۷۵ درصد از بهای خرید تضمینی برگ سبز چای بر عهده صاحبان کارخانجات چای و ۲۵ درصد بر عهده دولت است.
برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد و استان های گیلان و مازندران، ۵۵ هزار چایکار دارد.
وسعت باغهای چای در استان های گیلان و مازندران ۲۶ هزار هکتار است که میزان زیرکشت هر سال متفاوت است. ۹۰ درصد باغهای چای در استان گیلان و ۱۰ درصد در استان مازندران قرار دارد./ایرنا
گفتنی است: شهرستان املش به عنوان قطب تولیدچای ایران با داشتن ۳۷ واحدچایسازی وحدود ۸۵۰۰ چایکار وسطحی معادل ۵ هزارهکتار باغات چای درمناطق کوهپایه ای وجلگه ای بعنوان قطب تولید چای خشک در ایران واقع در شرق مرکزاستان گیلان است.
لازم به ذکر است؛ درسالهای اخیر به دلیل کاهش تولید چای در شهرستان لاهیجان بیشتر فروشگاههای این شهرستان چای خشک خودرا ازکارخانجات چایسازی شهرستان املش وبرخی شهرستانهای همجوار تهیه وبفروش می رسانند.
طبق اماررسمی سازمان چای کشور هم اکنون نیز شهرستان املش بالاترین میزان خریدتضمینی برگ سبز چای وتولیدچای خشک را دربین سایرشهرستانهای چایخیز شمال کشور داراست.
@iranteabourse

هیچ نظری برای “ رئیس سازمان چای کشورخبرداد:۱۳۴ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شد ” ارسال نشده است.

نظر بدهید