رئیس سازمان چای  کشورخبر داد:احیای ۷ هزار هکتار از باغات چای رها شده/ پرداخت ۷۰ میلیارد تومان از مطالبات باقیمانده چایکاران به زودی

۲۱ , خرداد , ۱۳۹۸

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه ۷ هزار هکتار باغات چای رها شده در کشور وجود دارد، گفت: ۸۳ میلیارد تومان مطالبات چایکاران پرداخت شده و ۷۰ میلیارد تومان چای‌کاران به زودی پرداخت خواهد شد.

امسال تولید چای کشور به دلیل تغییر در سیاست‌های خرید و حمایت از کشاورزان تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

حبیب جهانساز رئیس سازمان چای کشور گفت: تاکنون ۵۳۰۰ تن برگ سبز چای از کشاورزان خریداری شده و ۸۳ میلیارد تومان پول آن نقداً پرداخت شده است.

به گفته جهانساز هنوز ۷۰ میلیارد تومان چای‌کاران گیلان و مازندران مطالبه دارند که به زودی پرداخت خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک ۳۲۷۵ تومان و برگ سبز درجه ۱۸۴۹ تومان از چای کاران خریداری می‌شود.

وی پیش‌بینی کرد که امسال ۱۰۰ الی ۱۲۰ هزار تن برگ سبز چای از کشاورزان خریداری شود که نسبت به سال گذشته رشد ۲۰ درصدی خواهد داشت.

به گفته جهانساز، حجم برگ سبزی که تاکنون خریداری شده نسبت به مشابه سال قبل ۱۸ درصد رشد داشته است.

سالانه در کشور ۱۰۰ هزار تن چای خشک مصرف می‌شود که ۲۵ هزار تن در داخل کشور تولید و حدود ۷۵ هزار تن وارد می‌شود. در سال‌های گذشته سیاست‌های نادرست واردات، تعیین نامناسب نرخ‌های تضمینی و عدم حمایت از چای‌کاران باعث شده وابستگی کشور به واردات چای بیشتر شود.

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه در سال‌های گذشته حدود ۶ تا ۷ هزار هکتار از مزارع چای کشور رها شده است، گفت: تمام برنامه‌های این سازمان احیای دوباره مزارع چای رها شده است که در این صورت و با انجام اقدامات به‌زراعی و به‌نژادی می‌توان تا ۵۰ درصد نیاز کشور به چای را در داخل تأمین کرد.

وی در پاسخ به اینکه سطح زیر کشت فعلی چقدر است، گفت: حدود ۳۰ هزار هکتار باغات چای در کشور وجود دارد که ۲۵ هزار هکتار آن بهره‌برداری می‌شود.

جهانساز در پاسخ به اینکه چرا به رغم مشکلاتی که چای‌کاران در گذشته داشتند نوع کشت خود را تغییر نداده‌اند، گفت: معمولاً باغات چای در زمین‌های شیب‌دار احداث می‌شود که امکان جایگزینی زراعت‌های دیگر وجود ندارد.

رئیس سازمان چای کشور درآمد ناخالص چای‌کاران از هر هکتار زمین را حدود ۱۵ تا ۱۶ میلیون تومان عنوان کرد که با کسر هزینه‌ها، هر کشاورز چای‌کار از یک هکتار زمین ۵ تا ۶ میلیون تومان سود دارد.

به گفته وی، در حال حاضر باغات چای‌کار در شرایط دیم که میانگین بارش آنها حدود ۱۲۰۰ میلی‌متر است به عمل می‌آید.

از جهانساز سؤال شد که آیا امکان توسعه کشت در استان‌های دیگر وجود دارد، گفت: در حال حاضر چای تنها در استان‌‌های مازندران و گیلان به عمل می‌آید و امکان توسعه آنها در استان‌های دیگر به دلیل محدودیت‌های آبی، دمایی و شرایط اقلیمی تقریباً وجود ندارد.

منبع: فارس

هیچ نظری برای “ رئیس سازمان چای  کشورخبر داد:احیای ۷ هزار هکتار از باغات چای رها شده/ پرداخت ۷۰ میلیارد تومان از مطالبات باقیمانده چایکاران به زودی ” ارسال نشده است.

نظر بدهید