رئیس سازمان چای کشور:کاهش تعرفه واردات خرید و فروش چای داخلی را با مشکل روبرو کرده است

۷ , مهر , ۱۳۹۸

 رئیس سازمان چای کشوربا اشاره به اینکه برداشت چای تا پایان مهر ادامه دارد، اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون بیش از ۱۰۵ هزار تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۲۹۴ میلیارد تومان از چایکاران استان‌های گیلان و مازندران خریداری شده است.
حبیب جهان سازاز پرداخت ۷۳ درصد مطالبات چایکاران خبر داد و گفت: در روز‌های آتی بخش اعظم مطالبات چایکاران پرداخت و مابقی پس از واریز قدرالسهم کارخانه‌ها و دولت به حساب چایکاران واریز می‌شود.
به گفته جهان ساز، ۵۶ هزار و ۲۴ تن برگ سبز خریداری شده معادل ۵۳ درصد درجه یک و ۴۹ هزار و ۲۴۷ تن معادل ۴۷ درصد درجه ۲ است.
رئیس سازمان چای با اشاره به اینکه میزان خرید تضمینی برگ سبز چای نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ تا ۵ درصد رشد داشته است، بیان کرد: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی پیش بینی می‌شود که ۱۲۰ تا ۱۲۵ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شود.

او مجموع تولید چای خشک را ۲۳ هزار و ۶۸۶ تن اعلام کرد و گفت: در صورت تحقق تولید ۱۲۰ هزار تن برگ سبز چای پیش بینی می‌شود که ۲۶ درصد نیاز کشور از منابع تولید داخل تامین خواهد شد.
جهان ساز درباره تاثیر کاهش تعرفه واردات چای بر تولید داخل بیان کرد: با توجه به اعلام مسئولان وزارت صمت مبنی بر کاهش تعرفه واردات به ۵ درصد، میزان خرید و فروش چای داخل با مشکلاتی روبه‌رو شده چرا که تعرفه نرخ برابری چای تولید داخل با وارداتی است.
این مقام مسئول ادامه داد: با کاهش تعرفه واردات، بخشی از نگاه‌ها به سمت واردات است و تا زمان متعادل شدن تعرفه واردات، خرید و فروش عمده‌ای در چای داخل صورت نمی‌گیرد.
جهان ساز در پایان درباره تاثیر کاهش تعرفه واردات بر بازار چای خارجی، تصریح کرد: مسئولان تنظیم بازار باید در خصوص تاثیر تعرفه واردات بر چای خارجی پاسخگو باشند، اما این موضوع بر کاهش خرید و فروش چای داخل تاثیر گذار است چرا که تجار پس از تحلیل اقتصادی ترجیح می‌دهند به چای ایرانی چای خارجی خریداری کنند.

باشگاه خبرنگاران

 

هیچ نظری برای “ رئیس سازمان چای کشور:کاهش تعرفه واردات خرید و فروش چای داخلی را با مشکل روبرو کرده است ” ارسال نشده است.

نظر بدهید