رئیس پژوهشکده چای:صنایع تبدیلی چای در کشور فعالیت مطلوبی ندارند

۲۵ , دی , ۱۳۹۶

 

رئیس پژوهشکده چای گفت: صنایع تبدیلی چای در کشور مورد غفلت واقع شده‌ است به‌طوری که در تولید محصولات جانبی و غذایی آن هنوز به جایگاه مشخصی نرسیده‌ایم.

رضا آزادی در نشست تبیین فرصت‌های سرمایه‌گذاری صنعت چای کشور در رشت اظهار داشت: چای محصولی با ظرفیت‌های متعدد در حوزه صنایع جانبی است با این وجود در بخش‌های متنوع فرآوری و تبدیل آن به یک محصول با ارزش افزوده بالا تاکنون عملکرد خوبی نداشته‌ایم.

تولید ۱۷ محصول متفاوت چای

رئیس پژوهشکده چای کشور تصریح کرد: این مرکز توانسته با کارها، آزمایشات و برنامه‌های تحقیقاتی، ۱۷ محصول متفاوت از این گیاه را به‌عنوان زیربنای تولید انواع نوشابه‌ها شناسایی کرده و برای تجاری کردن آن برنامه‌ریزی کند.

آزادی با اشاره به مباحث اقتصاد مقاومتی ابراز داشت: مقام معظم رهبری در این سال‌ها تاکیدات ویژه‌ای در رابطه با اقدام و عمل و تولید و اشتغال داشته‌اند و باید برای خروج از وضعیت تک محصولی اقدامات ویژه ای انجام شود.

وی با تاکید بر ایجاد ارزش افزوده در محصولات تولیدی افزود: کشور در حوزه‌های کشاورزی و محصولات معدنی خام فروشی گسترده‌ای دارد و از ایجاد ارزش افزوده محصولات غافل بوده و این ضربه بسیاری به کشور وارد می‌کند.

رئیس پژوهشکده چای کشور عنوان کرد: در سال‌های اخیر رونق تجارت چای در جهان بسیار افزایش پیدا کرده و از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ کشور چین که بیشترین سهم تجارت این محصول را دارد توانسته بیشترین سهم بازار را کسب کند.

کاهش ۳۰ درصدی اراضی زیر کشت چای

آزادی با اشاره به اینکه چای یک منبع ملی باقی‌مانده از گذشتگان است بیان داشت: در سال‌های اخیر به‌علت بالا رفتن ارزش افزوده زمین، در بسیاری از مناطق شمال تا ۳۰ درصد شاهد کاهش اراضی زیر کشت چای بوده‌ایم.

وی در مورد مباحث بازرگانی محصول چای اظهار داشت: در تمام کشورها بین صادرات و واردات رابطه دقیقی برقرار است اما در کشور ما نه فقط در حوزه چای بلکه در بسیاری از بخش‌ها سیاست‌های ناهمگونی اجرا می‌شود.

نیاز ۷۰ هزار تنی چای وارداتی برای اداره بازار مصرف

رئیس پژوهشکده چای کشورعنوان کرد: مصرف سرانه چای در کشور یک کیلوگرم است و با تولید ۲۵ تا ۳۰ هزار تنی چای در کشور در حدود ۷۰ هزار تن به واردات این محصول برای اداره کردن بازار مصرف نیاز داریم.

آزادی خاطرنشان کرد: توسعه محصول، نفوذ بازار، توسعه بازار و تنوع‌سازی، راهکارهایی برای تولید چای مطلوب در کشور است که پژوهشکده چای با برنامه ریزی‌های سیستماتیک برای رسیدن به آن‌ها و بهبود صنعت چای تلاش می‌کند.

وی عنوان کرد: از سال ۹۲ تا سال ۹۵ به‌همت دولت، سازمان چای و پژوهشکده چای کشور برنامه‌های مدونی اجرا شد و طی آن تولید چای در اراضی زیر کشت از میزان ۱۹ هزار تن به ۳۱ هزار تن افزایش پیدا کرده است.

رئیس پژوهشکده چای کشور تصریح کرد: این مرکز خدماتی پژوهشی در سال ۱۳۳۷ یک واحد تحقیقاتی در اداره چای بود و فعالیت حرفه‌ای خود را بعد از انحلال سازمان چای در سال ۸۳ در لاهیجان آغاز کرده و تاکنون به کار خود ادامه داده است.

‌آزادی در مورد چالش‌های تولید چای افزود: عدم اجرای صحیح عملیات به‌زراعی در باغات چای، کاهش سطح زیر کشت، کاهش حاصلخیزی خاک و فرآوری چای از مواردی است که صنعت تولید چای در کشور با آن درگیر است‌.

نیاز کشور به گردشگری در حوزه چای

وی در مورد ظرفیت‌های گردشگری صنعت چای بیان داشت: بسیاری از کشورهای دنیا از راه گردشگری در بخش چای به درآمدهای بسیار بالایی رسیده‌اند؛ چیزی که در کشور ما از آن غفلت شده و باید برای آن برنامه‌های ویژه‌ای تدوین شود.

رئیس پژوهشکده چای کشور تصریح کرد: قدیمی‌بودن تجهیزات کارخانجات فرآوری و همچنین برداشت سنتی چای از موضوعات مهمی‌است که این مرکز برای رفع آن و جایگزینی روش‌های نوین با جدیت به آن ورود کرده است.

منبع: تسنیم

هیچ نظری برای “ رئیس پژوهشکده چای:صنایع تبدیلی چای در کشور فعالیت مطلوبی ندارند ” ارسال نشده است.

نظر بدهید