رییس سازمان چای کشور:واردات ۴۲ هزار تن چای خشک/ تولید داخل ۳۰درصد نیاز کشور را تأمین می‌کند

۸ , بهمن , ۱۳۹۹

رئیس سازمان چای حمایت با تاکید بر حمایت از صندوق تخصصی چای گفت: این صندوق با سرمایه اولیه هفت تا هشت میلیاردی به ۸۷ میلیارد تومان رسیده که ۷۵ درصد سرمایه آن به مردم اختصاص دارد.

حبیب جهانساز رییس سازمان چای کشور، در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن اجتماعات سازمان چای با گرامیداشت ایام‌الله دهه مبارک فجر گفت: این ایام فرصت مناسبی است تا دستاوردهای انقلاب را بتوانیم در جامعه تبیین کنیم.

جهانساز با اشاره به فرازوفرودهای زیاد صنعت چای در طول زمان افزود: در مقابل عرق چای‌کار و کارخانه‌دار برای تولید و مقاومتی که در بوته چای وجود داشت این تغییر و تحولات نتوانست این صنعت استراتژیک را از بین ببرد و در رشد و پویایی آن خللی ایجاد کند.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به حمایت‌های دولت از صنعت چای و تسهیلات گفت: تسهیلات کم‌بهره‌ای که از طریق صندوق توسعه چای به چای‌کاران و کارخانه‌داران پرداخت شد باعث شده تا انگیزه توسعه و پویایی این صنعت ایجاد شود.

به گفته جهانساز، نیاز مصرف داخلی چای کشور ۱۰۰ هزار تن است و چای‌کاران ما قادرند با تولید بیش از ۳۰ هزار تن حدود ۳۰ درصد نیاز داخلی را تأمین کرده و بالغ‌بر ۱۰ میلیون دلار ارزآوری برای مملکت داشته باشد‌.

وی با بیان اینکه در سال‌های ۹۱ تا ۹۲ با برداشت ۹۰ هزار تن برگ سبز چای و تولید ۱۷ هزار تن چای خشک امروز به برداشت ۱۳۳ هزار تن برگ سبز و تولید ۳۰ هزار تن چای خشک ارتقا پیداکرده، تصریح کرد: خوشبختانه ما هرساله ۵ تا ۱۰ درصد رشد توأم باثبات تولید چای خشک را داریم و این امر موجب رغبت چای‌کار برای ورود به باغات چای می‌شود.

رئیس سازمان چای کشور منطقی کردن قیمت خرید برگ سبز چای را از دیگر اقدامات دولت برای تشویق چای‌کار اعلام کرد و گفت: برای تهیه نهاده کشاورزی به ازای هر هکتار سه میلیون تومان از صندوق توسعه چای با سود چهار درصد به کشاورزان پرداخت می‌شود.

جهانساز با اشاره به اینکه خوشبختانه امروز مردم با چای تولید داخل آشتی کردند، افزود: مردم به این درک رسیدند که چای خارجی دارای اسانس و رنگ بوده و برای سلامتی‌شان باید از چای داخلی استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه باغات چای شمال کشور ۲۷ هزار هکتار است، بیان کرد: بالغ‌بر یک هزار هکتار از باغات چای زیر کشت آبیاری تحت‌فشار بوده است.

رئیس سازمان چای کشور با تأکید بر لزوم هر چه بیشتر استفاده از منابع موجود برای تأمین زیرساخت‌های صنعت چای افزود: ۳۸۰۵ (سی‌وهشت و نیم) میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره با بازپرداخت چهارساله برای توسعه صنعت چای پرداخت‌شده است.

جهانساز با اشاره به بکارگیری توسعه خدمات الکترونیک در صنعت چای کشور تصریح کرد: سامانه چای‌کاران و کارخانه‌داران در سازمان چای راه‌اندازی شده و با صدور دفترچه الکترونیک، چای‌کاران قادرند با رجوع به این سامانه بدون نیاز به دفترچه فیزیکی اطلاعات خود را مشاهده کنند و تسهیلات پرداختی از صندوق توسعه از همین کانال پرداخت می‌شود.

وی حمایت از صندوق تخصصی چای را از دیگر اقدامات خوب دولت برشمرد و افزود: این صندوق با سرمایه اولیه هفت تا هشت میلیاردی امروز به ۸۷ میلیارد تومان رسیده که ۷۵ درصد سرمایه آن به مردم اختصاص دارد.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به ۱۳۴ کارخانه در دهه گذشته گفت: این تعداد امروز به ۱۶۲ کارخانه رسیده و خیلی هم برای احداث کارخانه جدید متقاضی وجود دارد که نشان از وضعیت خوب صنعت چای است.

جهانساز به آموزش چای‌کاران برای اصلاح و بهزراعی باغات چای برای افزایش کیفیت برداشت برگ سبز اشاره کرد و افزود: برای ارتقا سطح بهداشتی کارخانجات چای ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۸۰ هزار تن چای خشک وارداتی امسال به ۴۲ هزار تن رسیده است، گفت: با توجه به نرخ دلار صادرات چای صرفه اقتصادی دارد و حدود ۷ تا ۸ هزار تن از چای داخلی به خارج از کشور صادرشده است.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه ازنظر گردشگری و حفظ اکوسیستم اقتصادی بوده است، بیان کرد: در ۲۷ هزار هکتار باغات چای ۵۵ هزار بهره‌بردار و ۱۷۰ کارخانه چای فعالیت دارد که دو هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش در این صنعت انجام می‌شود.

جهانساز با اشاره به اینکه سال گذشته ۷۸۰ تا انواع ماشین‌آلات با تسهیلات ارزان‌قیمت به چای‌کاران داده شد، افزود: در سال جاری تاکنون ۴۹۴ نوع تسهیلات تاکنون بین چای‌کاران توزیع‌شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

هیچ نظری برای “ رییس سازمان چای کشور:واردات ۴۲ هزار تن چای خشک/ تولید داخل ۳۰درصد نیاز کشور را تأمین می‌کند ” ارسال نشده است.

نظر بدهید