رییس سازمان چای کشور: برگ سبز چای نباید وابسته به خرید تضمینی باشد

۱۲ , خرداد , ۱۳۹۸
رییس سازمان چای کشور ادر ششمین جلسه مجمع مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد امنیتی استان با اشاره به خرید انحصاری برگ سبز چای تا سال ۷۹ تصریح کرد: طی این مدت کارخانجات حق العمل کار می‌کردند اما با اجرایی شدن نرخ تضمینی که نرخ حداقلی برای عدم خسارت چایکار است، کارخانجات هر ساله خرید تضمینی دارند.

 

«حبیب الله جهانساز» با اشاره به عدم توان رقابت چای داخلی با چای خارجی به دلیل اختصاص ارز دولتی تصریح کرد: اقدام موثر دولت در حذف ارز چهار هزار و ۲۰۰تومانی چای منجر به حذف قاچاق چای، تقویت توان رقابت چای داخلی و  تمایل کارخانه‌داران جهت افزایش قیمت خرید برگ سبز شد.

وی با اشاره به رقابت کارخانه‌داران در خرید برگ سبز چای با کیفیت گفت: باید بازار به‌گونه‌ایی مدیریت شود تا نیازی به خرید تضمینی برگ سبز چای نباشد و کارخانه‌داران خود اقدام به خرید کنند.

جهانساز با بیان اینکه افزایش نرخ خرید تضمینی سهم کارخانه‌داران موجب رضایت چایکاران می‌شود خاطرنشان کرد: ۶۵ درصد برگ سبز چای کشور درجه ۲ بوده و باید این افزایش قیمت در خصوص آن اعمال تا منجر به رضایتمندی چایکاران و احیا باغات چای شود.

 

وی با تاکید بر اینکه نباید وابسته به خرید تصمینی باشیم اظهارکرد: برای چهار محصول نرخ تصمینی اعلام شده اما تنها برای چای اعمال می‌شود.

 

گفتنی است، پرداخت مبلغ سه هزار و ۵۰۰ ریال علاوه بر بهای مصوب شورای اقتصاد بابت خرید هر کیلو برگ سبز چای درجه یک و دو تحت عنوان عرفی “بالابود”، اضافه شدن مبلغ مذکور به سرجمع تعهدات کارخانجات چای در خرید برگ سبز و پرداخت از طریق سازمان چای کشور، اعمال پرداخت مصوب و اجرای تصمیم متخذه از اول خرداد به صورت رویه واحد در خصوص کلیه کارخانجات چای از دیگر مصوبات این جلسه بود.

همچنین در این جلسه مقرر شد برای استمرار فضای رقابت بین کارخانه‌داران و چایکاران پرداخت مضاف از مبلغ پیشنهادی و ابلاغی مذکور در بند یک با تراضی هر کارخانه‌دار و چایکار کماکان تداوم داشته باشد.

هیچ نظری برای “ رییس سازمان چای کشور: برگ سبز چای نباید وابسته به خرید تضمینی باشد ” ارسال نشده است.

نظر بدهید