رییس پژوهشکده چای کشور :ارقام برتر گیاه چای وارد ایران می‌شود

۲۸ , آذر , ۱۳۹۶

رییس پژوهشکده چای کشور از واردات ارقام برتر گیاه چای و انجام آزمایش های سازگاری آنها در ایران خبرداد.

دکتر رضا آزادی در نشست خبری این پژوهشکده یکی از برنامه های استراتیک این پژوهشکده را افزایش ارزش افزوده چای با تولید و معرفی محصولات جدید و جانبی از چای در زمینه‌های دارویی ،بهداشتی و غذایی عنوان کرد و گفت: چای از جمله محصولات باغبانی است که تنها در مناطق شمال کشورمان کشت می شود. دست یابی به تنوع در تولید محصولات جانبی این محصول از اهمیتی خاص برخوردار است.

وی افزود: با نوآوری‌های طراحی شده برای اولین بار امکان تولید محصولات جدیدی همچون رنگ خوراکی ،روغن بذرچای، حشره‌کش طبیعی، ساپونین، سم انتخابی در استخرهای پرورش میگو،تولید محصول خوراکی فراسودمند ،تولید نوشابه و غیره از گیاه چای علاوه بر تولیدات معمول از چای با اهداف افزایش ارزش افزوده فراهم می‌شود.

آزادی خاطرنشان کرد: واردات ارقام برتر گیاه چای و انجام آزمایش های سازگاری آن در ایران یکی دیگر از برنامه های آینده این پژوهشکده محسوب می‌شود، زیرا تبادل ریخته ژنتیکی بین کشورها یکی از منابع مهم معرفی گیاهان است.

وی ادامه داد: ریخته‌های ژنتیکی به عنوان منابع ژنتیکی مفیدی هستند که پس از ورود به یک کشور و طی مراحل قرنطینه‌ای مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت سازگاری برای تولید در سطح تجاری آزاد سازی می‌شوند.

رییس پژوهشکده چای کشور تصریح کرد: منابع ژنتیکی وارداتی می‌توانند،دست مایه‌های خوبی برای برنامه‌های دورگ گیری باشند، البته بررسی سوابق واردات ارقام چای به ایران نتایج مفیدی به دست نمی‌دهد.

وی ادامه داد: واردسازی ارقام چای طی ۷دوره از کشورهای سری‌لانکا،بنگلاش،ژاپن و گرجستان از برنامه های هدفمندی پیروی نکرده است.

رضا آزادی افزود: در حال حاضر ارقام برتر در مناطق چای خیز توسط گروه کارشناسی شناسایی شده است .

وی گفت:واردات هدفمند ارقام چای از کشورهایی که شرایط آب و هوایی شبیه به ایران دارند، یکی از اهداف مهم پژوهشکده چای کشور است.

هیچ نظری برای “ رییس پژوهشکده چای کشور :ارقام برتر گیاه چای وارد ایران می‌شود ” ارسال نشده است.

نظر بدهید