لاهیجان آماده برداشت چین بهاره چای

۱۴ , اسفند , ۱۳۹۶

 

معاون بهبود تولیدات سازمان چای کشور گفت: چایکاران با عملیات بهزراعی و آرایش بوته های چای به منظور برداشت محصول با کیفیت و کمیت بیشتر در چین بهاره، باغ های چای را آماده و آراسته کرده اند.

مهندس خیرالله امیری در گفتگو با ایرنا با اشاره به ارائه آموزش‌های فنی عملیات بهزراعی به چایکاران بیان کرد: سالانه ۲۰ درصد باغ‌های چای که شامل حدود ۲ هزار هکتار است، هرس می‌شوند و این اقدام برای جوان کردن بوته‌ها ، برداشت محصول با کیفیت و کمیت بیشتر، تنظیم ارتفاع بوته‌های چای و تحریک برای برگ دهی بیشتر صورت می‌گیرد.
وی اظهار داشت: خاک باغ‌های چای توسط کارشناسان فنی سازمان چای بررسی و در صورت مشاهده بیماری در بوته‌ها و یا کمبود مواد غذایی در خاک، نمونه‌ها به پژوهشکده چای ارسال می‌شود تا اقدامات لازم برای تقویت بوته‌ها و افزایش محصول انجام گیرد.
به گفته امیری، یک نوع هرس کف بر است که حدود پنج سال یک بار انجام می‌شود و در این نوع هرس، دو سال بعد محصول از بوته‌ها قابل برداشت است و هرس سبک هم سالانه توسط باغداران با هرس سطحی و آرایش بوته‌های چای برای برداشت در فصل زراعی انجام می‌شود.
وی تصریح کرد: چون در زمستان مواد غذایی در ریشه گیاه چای ذخیره می‌شود، بهترین هرس باید از اواخر آذرماه آغاز و دی ماه به اتمام برسد و چایکاران هنگام هرس، سرشاخه‌های بوته‌های چای را از آن جدا می‌کنند تا بوته بار دیگر برگ‌های سبز جوان تولید کند.
معاون بهبود تولیدات سازمان چای خاطرنشان کرد: در زمستان عملیات بهزراعی شامل کمربر، کف بر و شخم زمستانه و لایروبی زهکش‌ها انجام می‌شود و کشاورزان چایکار با آرایش سطی و روی بوته‌ها آنها را برای برداشت چین بهاره آماده می‌کنند.
امیری تولید چای با کیفیت و مرغوب را از جمله رویکردهای سازمان چای عنوان و به چایکاران توصیه کرد بکوشند با انجام عملیات بهزراعی مناسب و آماده سازی باغ‌های چای، برگ سبز با کیفیت برداشت، تولید و تحویل دهند.
در استان‌های گیلان و مازندران ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای وجود دارد که ۹۰ درصد این باغ‌ها در گیلان واقع است.
برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می‌شود.
لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای کشور در این شهرستان مستقر است.

هیچ نظری برای “ لاهیجان آماده برداشت چین بهاره چای ” ارسال نشده است.

نظر بدهید