مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور :تولیدکنندگان چای می‌توانند محصول خود را در بورس انزلی عرضه کنند/۷۰درصد صندوق توسعه چای برای کشاوزان، ۲۵درصد سهم کارخانه‌ها و ۵درصد برای تجار است

۱۲ , اردیبهشت , ۱۳۹۸

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور می گوید این صندوق به دنبال آن است که تولیدکنندگان بتوانند چای خود را در بورس چای بندرانزلی به فروش برسانند.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور گفت:با پرداخت تسهیلات بدون بهره به باغداران چای حدود چهار هزار هکتار از باغات رهاشده به چرخه تولید بازگردانده شد.

سهام صندوق توسعه چای

محمدرضا طاهرزاده لیاسی، مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور افزود:: این صندوق یک‌نهاد توسعه‌ای است که در اواخر اسفندماه سال ۱۳۹۳ در راستای توسعه صنعت چای و با بهره‌مندی از سرمایه انسانی کارآمد، متعهد و متخصص و به‌منظور تشکیل سرمایه، تقویت و بهبود کیفیت سرمایه‌گذاری و تحقق مدیریت بهینه تأمین، تجهیز، تخصیص منابع مالی و اعتباری و توسعه دانش‌بنیان و کارآفرین، بهبود رقابت‌پذیری و افزایش ارزش‌افزوده بخش و توسعه و گسترش خدمات و نهادهای مکمل با سرمایه اولیه مبلغ ۸۵ میلیارد ریال به نسبت ۴۹ درصد سهم دولت و ۵۱درصد سهم بخش غیردولتی (۷۰درصد سهم چای‌کاران، ۲۵درصد سهم کارخانه‌ها چای‌سازی و ۵درصد سهم تجار و بازرگانان) تأسیس شد.

وی درباره مهم‌ترین اقدامات و فعالیت‌های انجام‌شده در طول این مدت گفت:پرداخت تسهیلات جاری از محل منابع صندوق به سهامداران چای‌کار و کارخانه‌دار از نخستین اقدامات صندوق است که تاکنون مبلغ ۶۲۵ میلیارد و ۲۰۵ میلیون و ۶۲ هزار ریال تسهیلات از منابع صندوق که از مبلغ مذکور مبلغ ۴۶۳ میلیارد و ۵۵۵ میلیون و ۶۶۴ هزار ریال به ۳۹۸۱۹ چای‌کار عضو و مبلغ ۱۶۱ میلیارد و ۶۴۹ میلیون و ۳۹۷۸ هزار ریال به تعداد ۲۱۹ کارخانه‌ها چای‌سازی تجهیز و نوسازی با پرداخت تسهیلات کم‌بهره پرداخت‌شده است.

قرارداد صندوق توسعه چای با بانک توسعه تعاون

طاهرزاده لیاسی درباره قرارداد با بانک‌های توسعه تعاون و قرض‌الحسنه مهر ایران گفت: صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور علاوه بر تسهیلاتی که از منابع و محل سرمایه موجود صندوق به سهام‌داران پرداخت می‌کند، با سپرده‌گذاری در بانک‌های توسعه تعاون و قرض‌الحسنه مهر ایران امکان دریافت تسهیلات کم‌بهره را برای سهام‌داران فراهم کرده است به‌طوری‌که تا تاریخ ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۷ تعداد ۲۹۲ نفر از چای‌کاران و به مبلغ ۱۶ میلیارد و ۱۸۸ میلیون ۶۰۰ هزار ریال برای دریافت تسهیلات کم‌بهره (چهار درصد) و خرید ماشین‌آلات کشاورزی اعم از دستگاه هرس تک‌نفره و دونفره، دستگاه برگ چین تک و دونفره و … به بانک قرض‌الحسنه مهر ایران معرفی‌شده‌اند.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور گفت: تا تاریخ ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۷ تعداد ۷۱ نفر از چای‌کاران به مبلغ ۶ میلیارد ۱۸۸ هزار و ۳۰۰ هزار ریال برای دریافت تسهیلات کم‌بهره و خرید ماشین‌آلات کشاورزی اعم از دستگاه هرس تک‌نفره و دونفره، دستگاه برگ چین تک و دونفره و همچنین تعداد ۲۶ کارخانه چای‌سازی به مبلغ ۲۸ میلیارد ۴۴۰ میلیون ریال برای دریافت تسهیلات کم‌بهره ( هفت درصد) و خرید کالرسورتر، بهداشتی کردن، احداث سوله، نصب دستگاه بسته‌بندی چای، خرید وینوور، تابلو برق، سرامیک کاری، بازسازی سرویس بهداشتی، خرید مه پاش صنعتی، توسعه سالن تفکیک و … به بانک توسعه تعاون معرفی‌شده‌اند.

اجرای طرح باغ و کارخانه 

وی درباره تدوین و اجرای طرح باغ و کارخانه (کشاورزی قراردادی) اظهار داشت:طرح باغ و کارخانه یک نوع کشاورزی بر مبنای قرارداد بین باغدار چای و کارخانه‌داران در هر منطقه است که با نظارت سازمان چای کشور و حمایت صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور منعقد می‌شود. باغدار با اجرای به زراعی و مکانیزه کردن باغات باعث افزایش کیفیت و کمیت برگ سبز شده و کاهش ۲۰تا۳۰درصدی ضایعات در مراحل تبدیل در کارخانه‌های چای‌سازی و افزایش کیفیت و کمیت چای خشک خروجی می‌شود.

طاهرزاده تصریح کرد: بر اساس قرارداد یادشده، باغداران چای هر منطقه، برگ سبز کیفی را تحویل کارخانه‌داران می‌دهند و در عوض کارخانه‌دار موظف است به ازای هر کیلو چای سبز باکیفیت و مطلوب حداقل یک هزار تومان بالا‌تر از باغداران پرداخت کند و این امر باعث افزایش درآمد و ماندگاری باغداران و احیای باغات رهاشده چای و افزایش کیفیت و بهای چای خشک می‌شود. در حال حاضر سه کارخانه چای‌سازی در این طرح مشارکت داشته و مبادرت به انعقاد قرارداد کرده‌اند.

آخرین اخبار از بورس چای در انزلی

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور درباره راه‌اندازی بورس چای خشک در منطقه آزاد انزلی گفت: با برنامه‌ریزی، پیگیری‌های مداوم و دریافت مجوزهای لازم، محصول چای به‌عنوان یک کالای کشاورزی، در بورس کالا عرضه‌شده است. این اقدام در منطقه آزاد تجاری انزلی صورت گرفته و امروزه محصول چای خشک در ارقام مختلف (شکسته، ممتاز، باروتی و قلم) در تابلوی بورس به نمایش گذاشته می‌شود و تولیدکنندگان می‌توانند از این طریق نیز، چای تولیدی خود را به فروش برسانند که به دنبال عملیاتی و اجرائی شدن این امر هستیم.

وی دراین‌باره خاطرنشان ساخت: با عنایت به اینکه یکی از مهم‌ترین دستاوردهای عرضه چای در بورس کالا، اطﻤﯿﻨﺎن ﺧﺎطـﺮ باغداران و کارخانه‌های چای، ﻓﺮوش ﻣﺤﺼﻮل باقیمت شفاف و درﯾﺎﻓﺖ ﻣﻄﺎﻟﺒﺎت به‌صورت نقدی اﺳﺖ، موجب حمایت از رشد و توسعه تولید چای ایرانی خواهد بود.

طاهرزاده افزود: این صندوق به دنبال تدوین الگوی مناسب برای ارائه خدمات مطلوب در راستای استقرار و تکمیل زنجیره تولید محصول چای است .

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور درباره قرارداد عاملیت اعطای تسهیلات به زراعی باغات چای و فرآوری چای با سازمان چای کشور گفت: در سال ۱۳۹۵ به ترتیب مبلغ ۳۰ میلیارد ریال و ۳۰۰ میلیارد ریال از طریق سازمان چای کشور برای اجرای قرارداد عاملیت در اختیار صندوق چای قرار گرفت که تاکنون مبلغ ۲۱۵ میلیارد و ۳۴۵ میلیون ۹۹۶ هزار ریال برای اجرای عملیات هرس کف بر و کمربر در باغات چای، اصلاح و احیای آن‌ها، ارتقای ضریب مکانیزاسیون، نوسازی، بهینه‌سازی مصرف انرژی و بهداشتی کردن کارخانه‌های چای پرداخت‌شده است.

وی از انعقاد قرارداد همکاری با پژوهشکده چای کشور برای افزایش کیفیت، کمیت و راندمان تولید چای خبر داد و افزود: اجرای طرح پهنه‌بندی و تغذیه باغات چای با مساعدت ۶۰۰ میلیون ریال، اجرای طرح آبیاری قطره‌ای با مساعدت ۲۰۰ میلیون ریال و اجرای طرح توصیه کودی باغ‌های چای آلوده با مساعدت۵۰۰ میلیون ریالتوسط صندوق از دیگر فعالیت‌های مهم صندوق بوده است.

طاهرزاده درباره اجرای بیمه فراگیر باغ‌های چای استان‌های گیلان و مازندران اعلام کرد: در سال زراعی ۱۳۹۷، تعداد ۲۶۳۷۰ نفر از چای‌کاران به مبلغ ۳۳ میلیارد و ۶۳۳ میلیون و ۷۴۶ هزار ریال تحت پوشش بیمه فراگیر قرار گرفتند و تفاهم‌نامه همکاری برای بیمه روستایی و عشایری برای سهامداران عضو چای با صندوق بیمه عشایری در سال ۱۳۹۷انجام‌شده است.

وی درباره برنامه اجرایی به زراعی باغات چای در سال ۱۳۹۸ گفت: چای‌کاران انگیزه لازم را برای دریافت تسهیلات به‌منظور به‌زراعی و هرس کف‌بر و کمربر رادارند و بر اساس آمار اعلام‌شده سازمان چای بالغ‌بر ۲۹۲۰ هکتار هرس کف‌بر و ۱۹۵۸ هکتار هرس ‌کمربر تاکنون تحقق‌یافته است که با ادامه ارائه تسهیلات به‌زراعی می‌توان به اصلاح ساختار چای و تولید محصول کیفی در سال‌های آتی امیدوار بود.

طاهرزاده تصریح کرد: برای ادامه عملیات به زراعی در سال ۱۳۹۸ اعتباری بالغ بر ۳۴ میلیارد تومان برآورده می‌شود.

منبع: روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت مادر تخصصی

هیچ نظری برای “ مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور :تولیدکنندگان چای می‌توانند محصول خود را در بورس انزلی عرضه کنند/۷۰درصد صندوق توسعه چای برای کشاوزان، ۲۵درصد سهم کارخانه‌ها و ۵درصد برای تجار است ” ارسال نشده است.

نظر بدهید