نماینده مردم لنگرود در مجلس خبر داد:پرداخت ۸ میلیارد تومان خسارت سرمازدگی به چایکاران

۲۱ , خرداد , ۱۳۹۷

 

عضو کمیسیون برنامه،‌ بودجه و محاسبات مجلس گفت:‌ در پی وقوع سرمازدگی در سطح وسیعی از باغات چای شمال کشور ۸ میلیارد تومان خسارت به چایکاران پرداخت می‌شود.

 مهرداد لاهوتی عصر امروز در نشست خبری در رشت اظهار داشت:‌ به علت وقوع پدیده ‌سرمازدگی که در ابتدای امسال در سطح وسیعی از باغات چای شمال کشور اتفاق افتاد ۸ میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت‌های وارده اختصاص پیدا کرده است.

عضو کمیسیون برنامه،‌ بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد:‌ در سال‌های گذشته هر کدام از چایکاران به صورت شخصی اقدام به بیمه کردن محصولات خود می‌کردند اما امسال با ابتکار بسیار خوب سازمان چای کشور و جهت رفاه حال چایکاران طرح بیمه فراگیر باغات چای اجرایی شد.

لاهوتی تحت پوشش بودن تمام باغات چای شمال از جمله گیلان را به فال نیک گرفت و افزود:‌ با این شرایط مثبت کنونی که در بحث بیمه باغات چای رخ داده است دیگر نگرانی خاصی در مورد وقوع اتفاقات پیش‌بینی نشده این‌چنینی و وارد آمدن خسارت به چایکاران شمالی وجود ندارد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس به کاهش برداشت محصول چای در پی وقوع پدیده سرمازدگی اشاره کرد و بیان داشت:‌ طبق برآوردهای سازمان چای کشور،‌ سرمازدگی ابتدای سال باغات چای شمال،‌ میزان محصول‌دهی آن را در سال زراعی کنونی تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

وی برآورد درصد میزان خسارت‌ قابل پرداخت به چایکاران شمالی را برشمرد و خاطرنشان کرد:‌ بر اساس گزارشات واصله از سازمان چای کشور،‌ جهت جبران کاهش برداشت چای،‌ تا ۳۰ درصد خسارات وارده بر مبنای تفاوت افت محصول به چایکاران شمالی پرداخت خواهد شد.

لاهوتی وضعیت شالیکاران لنگرودی را نیز مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت:‌ با آنکه شهرستان لنگرود در شرق گیلان آخرین منطقه آبخور سد سفید‌رود محسوب می‌شود اما تاکنون با تدبیر خوب استانداری و آب منطقه‌ای گیلان مشکل چندانی در بحث کمبود آب رخ نداده است.

لاهوتی با بیان اینکه به نسبت سال گذشته با کمبود حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب در گیلان مواجهیم ابراز داشت:‌ برای مقابله با پدیده خشکسالی و احتمال وقوع بحران کم‌آبی، در سال‌های اخیر اقدامات زیرساختی خوبی در شهرستان لنگرود جهت تأمین منابع آبی انجام شده است.

منبع: تسنیم

هیچ نظری برای “ نماینده مردم لنگرود در مجلس خبر داد:پرداخت ۸ میلیارد تومان خسارت سرمازدگی به چایکاران ” ارسال نشده است.

نظر بدهید