واردات چای و چایساز و قهوه‌ساز توسط شرکت‌های کالاهای الکترونیکی/ خودروسازان تنها نیستند!

۱۶ , تیر , ۱۳۹۷

فهرست شرکت‌های چای دریافت‌کننده ارز دولتی مشخص شد

 

بعضی از شرکت‌های مربوط به حوزه خدمات و کالاهای الکترونیکی و دیجیتالی هم در کنار شرکت‌های خودرویی از ارز دولتی برای واردات محصولات صنعت چای استفاده کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین با انتشار فهرست ارز دولتی تخصیص یافته برای واردات، بیشتر نگاه‌ها در صنعت چای به واردات چای، چایساز و قهوه ساز توسط شرکت‌های مربوط به صنعت خودرو معطوف شد اما  بررسی بیشتر  فهرست اعلامی‌بانک مرکزی نشان می‎دهد که شرکت‌های مربوط به حوزه کالاهای الکترونیکی  و دیجیتالی هم دستی بر واردات محصولات صنعت چای داشته‌اند.

پیش از این واردات چای، چایساز و قهوه ساز توسط شرکت‌های مرتبط با صنعت خودرو با انتقادهای زیادی روبرو شده بود.

تخصیص ۱۶۲ هزار یورو به کلیک رایان بندرلنگه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین شرکت کلیک رایان بندرلنگه  یکی از شرکت‌هایی است که  در حوزه  خدمات و کالاهای الکترونیکی و دیجیتالی فعال است و به استناد اسامی‌شرکت‌های استفاده کننده از ارز دولتی مبلغ ۱۶۲ هزار و ۷۲۳ یورو از بانک مرکزی برای واردات چای، ارز دولتی گرفته است.

موضوع فعالیت شرکت کلیک رایان بندرلنگه به روایت روزنامه رسمی‌جمهوری اسلامی‌مطالعه و طراحی ….. در زمینه تجهیزات رایانه ای و سیستم‌های الکترونیکی و مخابراتی و اتوماسیون صنعتی و… است. به بیان دیگر موضوع فعالیت این شرکت به روایت آنچه در روزنامه رسمی‌در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۶ منتشر شده ارتباطی با صنعت چای ندارد.

 

گرچه افراد با داشتن کارت بازرگانی و رعایت چارچوب‌های حداقلی مجاز به واردات انواع کالا هستند اما تخصیص ارز دولتی به یک شرکت کم و نام نشان در بندر لنگه که موضوع فعالیتش هم ارتباطی با صنعت چای کشور ندارد، تامل برانگیز است.

واردات چایساز و قوه ساز با ارز دولتی توسط نمایندگی شیائومی

شرکت رایانه همراه کیان که در حوزه تلفن‌های همراه فعالیت دارد توانسته با ارز دولتی چای‌ساز و قهوه‌ساز وارد کند. اگرچه این شرکت تنها ۱۲۳۰ یورو از سامانه نیما ارز دولتی گرفته است اما همین مقدار کم هم باتوجه به موضوع فعالیت این شرکت جای سوال دارد.

شرکت  رایانه همراه کیان با برند تجاری «می‌همراه» تنها نماینده رسمی‌شیائومی‌در ایران است. دفتر مرکزی شیائومی  در پکن چین قرار دارد. طبق آماری که شرکت رایانه همراه کیان منتشر کرده شیائومی  در در سال ۲۰۱۴ حدود ۶۱ میلیون گوشی به فروش رسانده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین اگرچه به نظر می‌رسد این شرکت‌ها خارج از چارچوب قانونی عمل نکرده اند اما تخصیص ارز دولتی به آنها بدون آنکه ارتباطی ارز تخصیص یافته به زمینه فعالیت آنها بررسی شود در نهایت نشان دهنده خلل و فرج جدی در سیستم تخصیص ارز دولتی است که باید به آن رسیدگی شود.

هیچ نظری برای “ واردات چای و چایساز و قهوه‌ساز توسط شرکت‌های کالاهای الکترونیکی/ خودروسازان تنها نیستند! ” ارسال نشده است.

نظر بدهید