ورود مجلس به داستان معافیت چای خارجی از مالیات

۱۷ , بهمن , ۱۳۹۶

 

برخی از نمایندگان مجلس معافیت چای خارجی را مغایر با قانون برنامه ششم توسعه دانسته و طرح سوال از وزرای مربوطه را در دستور کار مجلس قرار دادند.

  در نامه گمرک آمده است: عرضه و واردات چای خشک بدون هیچگونه افزودنی اعم از اسانس و نظایر آن از تاریخ لازم الاجرا شدن برنامه ششم (۱ فروردین ۹۶) از پرداخت مالیات عوارض ارزش افزوده معاف هستند اما این معافیت قابل تسری به خدمات بسته‌بندی، فرآوری و توزیع انواع چای خشک نخواهد بود.» این مساله در حالی مطرح می‌شود که اوایل اردیبهشت ماه سال جاری خبرهایی در خصوص تغییر کاربری اراضی زیر کشت چای به گوش می‌رسید، خبرهایی که آینده تولید چای و صادرات آن را تیره و تار نشان می‌داد اما اکنون پیش بینی برخی از کارشناسان در خصوص دست‌های پشت پرده برای نابودی چای ایرانی قوت گرفته است.

همچنین  تیرماه سال جاری نیز رئیس اتحادیه چایکاران وضعیت تولید را نامطلوب اعلام کرد و گفت: «با حدود ۵ درصد کاهش نسبت به سال گذشته در این زمینه مواجه هستیم.»

ایرج هوسمی‌رییس اتحادیه چایکاران می‌گوید: «خیلی از کشاورزان رضایت کافی را نداشتند چرا که در دور اول برداشت ما با سرمازدگی باغات مواجه شدیم که به تولید خسارت وارد کرد.»

به گفته او همه کشاورزان انتظار داشتند در دوم برداشت کسری دور اول جبران شود اما این اتفاق رخ نداد و حدود ۴ تا ۵ درصد نسبت به سال گذشته افت تولید داشتیم.»

جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی‌نیز سال گذشته درباره وضعیت تولیدچای در کشور،گفت: «مافیای چای بطور حتم در مشکلات چای دخیل هستند؛ بنابراین برای رفع مشکلات تولید چای نیازمند تشکیل یک گروه کارشناسی و تخصصی هستیم تا بتوانیم برای همیشه به مشکلات چای با کیفیت ایرانی در راستای تولید خاتمه بدهیم.»

وی با بیان اینکه باید در راستای وضعیت تولید چای ایرانی یک سیاست واحد ترسیم کرد، تصریح کرد: «چای ایرانی  بسیار با کیفیت‌تر از چای خارجی  است و این درحالی است که ما اگر خواهان توسعه چای ایرانی در حیطه  داخلی و بین المللی هستیم،باید در زمینه بسته بندی مناسب وارد عمل شویم.»

کوچکی نژاد، افزود: «ما اراضی بسیاری مناسبی برای تولید چای در کشور داریم و این درحالی است که با توجه به ظرفیت و موقعیت جغرافیایی استان‌های همچون گیلان و مازندران می‌توان  در راستای  افزایش تولید به نحوی عمل کرد که  به جای واردات  به سمت صادرات بهینه حرکت کنیم،اما این مهم نیازمند توسعه صنایع تبدیلی درکنار  افزایش میزان تولید است.»

کلاف سردرگم تولید و فروش چای

وی یادآورشد: «بحث تولید و فروش چای تبدیل به یک کلاف سردرگرم شده است که کسی در این راستا ورود نمی‌کند تا این مشکل را برطرف کند و این در حالی است که وزارت کشاورزی باید با ورود قاطع این وضعیت را سروسامان ببخشد.»

تشکیل گروه کارشناسی برای بهبود وضعیت چای

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی‌با بیان اینکه بهبود وضعیت چای ایرانی نیازمند ریشه یابی و اتخاذ یک سیاست واحد است، گفت: «تولید چای ایرانی نیازمند تشکیل یک گروه کارشناسی و تخصصی است.»

وی همچنین گفته بود که در بخش چای با بحران روبرو هستیم،زیرا واردات در این عرصه بیش از حد شده است.

نماینده لاهیجان در مجلس نیز پس از اعلام خبر در خصوص معافیت واردات و عرضه چای خارجی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده طبق برنامه ششم توسعه، این مساله را تخلف آشکار دولت عنوان کرده است.

افزایش مشکل اشتغال کشاورزی با معافیت واردات چای خارجی

ذبیح نیک‌فر لیالستانی معاف شدنِ واردات چای خارجی از پرداخت مالیات برارزش افزوده را تخلف آشکار دولت از قانون برنامه ششم دانسته و می‌گوید: با این اقدام مشکل اشتغال در بخش کشاوزری افزایش خواهد یافت.

نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی، تصمیم گمرک ایران برای معاف کردن واردات چای‌ خارجی از مالیات بر ارزش افزوده را تخلف آشکار دولت از قانون برنامه ششم توسعه نامید.

مغایرت معافیت چای خارجی با قانون برنامه ششم

وی با یادآوری اینکه به موجب قانون برنامه ششم توسعه، فقط صادرات محصولات خشکبار کشاورزی، از پرداخت مالیات برارزش افزوده معاف هستند، افزود: «در هیچ‌جای قانون برنامه ششم توسعه، صحبتی از معافیت مالیاتی واردات محصولات خشکِ کشاورزی مانند چای نشده‌ است.»

طرح سوال مجلس از وزرای مربوطه درباره معافیت چای خارجی

لیالستانی با بیان اینکه قرار بود این معافیت مالیاتی در جهت حمایت از فعالیت‌های کشاورزی داخلی اعمال شود، ادامه داد: «دستورالعمل گمرک ایران مغایر با قانون است و حتما بابت این اقدام در مجلس شورای اسلامی‌از وزرای جهاد کشاورزی و اقتصاد و امور دارایی طرح سوال خواهیم کرد.»

این نماینده مجلس گفت: «با این تخلف قانونی هم بر مشکلات چایکاران داخلی افزوده می‌شود و هم درآمدهای عمومی‌دولت کاهش خواهد یافت. چایکاران داخلی همین‌حالا هم کلی مشکل دارند. بارش سنگین اخیر بسیاری از باغات چایی را تا ارتفاع یک متر زیر برف فرو برده است، خیلی از چایکاران همین حالا دغدغه نان دارند. بعد از هشت‌ ماه از تحویل محصولات خود، هنوز دولت با آنها تسویه حساب نکرده و مدام وعده امروز و فردا می‌دهد.»

ارزان‌سازی بهای چای در بازار داخلی با معافیت چای خارجی

وی گفت: «معاف شدن واردات چای خارجی، ارزان‌سازی بهای چای در بازار داخلی را به دنبال خواهد داشت و در پی آن، چای‌کاران انگیزه‌ خود را برای ادامه فعالیت از دست داده و درنهایت، باغات چای بیشتری جای خود را به ویلاهای توریستی خواهند داد و در نتیجه مشکل بیکاری در بخش کشاورزی افزایش خواهد یافت.»

گفتنی است زمانی که خبر تلخ تغییر کاربری اراضی زیر کشت چای منتشر شد نگرانی در خصوص کاهش تولید و افزایش واردات شدت گرفت. ضمن اینکه اکنون واردات بی رویه و قاچاق چای و همچنین معافیت مالیات بر ارزش افزوده واردات چای در برنامه توسعه ششم از جمله معضلاتی  هستند که صنعت چای در کشور را با مشکل جدی روبه رو ساخته است.

از سوی دیگر محصول چای نیز همچون سایر محصولات کشاورزی که از لحاظ کیفیت ارزش بالایی دارند به صورت فله ای به کشورهای دیگر صادر می‌شود و با بسته بندی خوش آب و رنگ و چند برابر قیمت به کشور خودمان وارد می‌شود.

براین اساس در شرایط فعلی صنعت چای کشور علی رغم بالا بودن کیفیت چای ایرانی ،همچنان درجا می‌زند. برخی از نبود بسته‌بندی‌های رنگی چون چای‌های خارجی می‌گویند و برخی دیگر از دست‌های پنهانی که مانع رشد چای ایرانی و برد بازرگانان چای خارجی در کشور!

این درحالی است که چای‌های خارجی وارداتی به ایران علی رغم بسته‌بند‌های جذاب و گاها هدایای تبلیغاتی در آن اما از کیفیت لازم برخوردار نیست تا جایی که برخی از کارشناسان چای‌های خارجی را تنها شامل اسانس و رنگ می‌دانند.

بنابراین اکنون زنگ خطری برای آینده چای ایرانی به صدا درآمده است. زیرا وضعیت فعلی که برای اراضی زیر کشت و میزان تولید ایجاد شده خطر کمبود چای در ایران و کاهش تولید و صادرات آن در کمین است.

حالا پیش‌بینی‌های ماه‌های گذشته در خصوص کاهش تولید چای به وقوع پیوسته و این وضعیت چندان خوشایند به نظر نمی‌رسد. به اعتقاد کارشناسان دست‌های پشت پرده به دنبال افزایش واردات چای در ایران و رونق فروش و مصرف چای خارجی خواهد شد.

منبع: عصر اقتصاد

هیچ نظری برای “ ورود مجلس به داستان معافیت چای خارجی از مالیات ” ارسال نشده است.

نظر بدهید