گلایه فعالان صنعت چای از ورود خودروسازان به واردات چای/ مسئولان رسیدگی کنند

۱۲ , تیر , ۱۳۹۷

 

در فهرست بانک مرکزی از واردکنندگان چای و چای ساز و قهوه ساز با ارز دولتی نام چند شرکت خودرویی به چشم می‌خورد که تعجب اهالی صنعت چای و نوشیدنی‌های گرم را برانگیخته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین  وقتی که حسن روحانی در توییترش اعلام کرد »وزارت صمت در ثبت سفارشات و بانک مرکزی در تخصیص ارز مربوطه، موظفند جزئیات را اعلام کنند تا مردم بدانند چه کسی و برای چه کاری، ارز رسمی‌دریافت کرده است. قیمت جهانی کالای مربوطه و معادل آن در داخل نیز باید رسماً اعلام شود» کمتر کسی تصور می‌کرد باوجود مخالفت وزیر صنعت و معدن با این موضوع، این اتفاق رخ دهد اما در نهایت بانک مرکزی ایران بامداد یکشنبه فهرست شرکت‌هایی را که در چارچوب طرح مدیریت بهینه منابع ارزی کشور، از تاریخ ۲۱ فروردین ماه سال جاری تاکنون ارز رسمی‌به نرخ ۴۲۰۰ تومان برای واردات کالا دریافت کرده اند، منتشر کرد. برای دیدن لیست شرکت‌ها اینجا را کلیک کنید.

لیست ناقص؟؟

اگرچه برخی منابع می‌گویند لیست منتشر شده، لیستی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت به بانک مرکزی تحویل داده است. در متن خبر بانک مرکزی هم تصریح شده است که این گزارش به درخواست وزارت صمت برای کالاهایی که از سوی آن وزارتخانه مشخص شده، تهیه شده است؛ بنابراین در برگیرنده تمام کالاهای تامین ارز شده توسط بانک مرکزی نیست. طبق اعلام این بانک، علاوه بر تخصیص و تامین ارز کالاهای مندرج در لیست اعلامی، مقادیر قابل توجهی ارز به مسافران خارج از کشور، دانشجویان، بیماران و نیز خدمات ثبت‌سفارش شده اختصاص داده شده که در اینجا به آنها اشاره نشده است.

به هرحال این فهرست شامل نزدیک به یک هزار و ۵۰۰ شرکت دریافت کننده ارز دولتی است و در آن نام واردکنندگان میوه، حبوبات، چای، برنج، گوشت گوساله و گوسفندی و همچنین لوازم خانگی، تلفن‌های همراه، لپ تاپ و لوازم تاسیساتی مشاهده می‌شود.

در نمودار زیر شرکت‌های وارد کننده انواع چای، چایساز و قهوه ساز با ارز دولتی را ملاحظه می‌کنید.

واردکنندگان چای با ارز دولتی

گلایه‌های فعالان صنعت چای

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین براساس لیست منتشره از سوی بانک مرکزی تعدادی از شرکت‌های خودرویی با تعرفه دولتی ارز ۴۲۰۰ تومانی، برای واردات چای و چای ساز و قهوه ساز گرفته اند.
شرکت رهروان خودرو پیشگامان نگین جنوب ۱۳۴.۲۴۲ هزار یورو ارز دولتی گرفته و نام او در فهرست واردکنندگان چای قرار گرفته است. شرکت ماموت خودرو نیز ۳۴۶۱ یورو ارز دولتی گرفته و نام او در فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی برای واردات چای ساز و قهوه ساز قرار گرفته است.

فعالان صنعت چای و نوشیدنی‌های گرم در انتظار پاسخ قانع کننده مسئولان برای تخصیص ارز به شرکت‌های خودرویی برای واردات محصولات غیر مرتبط هستند. یکی از این فعالان در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین در نمایشگاه اگروفود گفت: «مسئولان باید توضیح دهند که چگونه به شرکت‌های خوردرویی اجازه واردات محصولات صنف ما را داده‌اند. آیا آنها به ما هم اجازه می‌دهند تایر و لوازم یدکی خودرو را با ارز دولتی وارد کنیم؟»

یکی از فعالان صنعت قهوه با گلایه شدید از این اتفاق گفت: «یک شرکت مربوط به صنعت خودرو به جای لوازم خودرو، ۲۰ هزار یورو ارز دولتی را برای برای واردات چای و لوبیاچیتی دریافت کرده است. این در شرایطی که کشور با کمبود ارز  روبروست و مساله تخصیص ارز دولتی به محصولات مختلف به یک چالش بزرگ تبدیل شده است، این اتفاق بسیار ناامید کننده و دور از انتظار بود. امیدوارم به زودی به مساله رسیدگی شود.»

یکی از فعالان صنعت چای هم با تمجید از عملکرد بانک مرکزی در انتشار نام شرکت‌هایی که از ارز دولتی استفاده کرده اند گفت: اولا باید از عملکرد بانک مرکزی تقدیر کنیم و در گام بعد باید از مسئولان مختلف از جمله وزارت صنعت جویا شویم که چگونه فعالان صنعت پر حرف و حدیت خودرو اجازه یافته‌اند که از ارز دولتی برای واردات محصولاتی که ارتباطی با آنها ندارد، استفاده کنند.»

برای دیدن اندازه بزرگ نمودار بالا روی عکس زیر کلیک کنید

هیچ نظری برای “ گلایه فعالان صنعت چای از ورود خودروسازان به واردات چای/ مسئولان رسیدگی کنند ” ارسال نشده است.

نظر بدهید