‍  تحلیلی بر ۷ کشور مشترک در صادرات و واردات چای در ۶ ماهه نخست ۱۴۰۰

۸ , آبان , ۱۴۰۰

در بین کشورهای صادرکننده چای به ایران و واردکننده چای از ایران نام هفت کشور به صورت مشترک دیده می شود.

✅ از ۷ کشور، سه کشور امارات متحده عربی🇰🇼، آلمان🇩🇪 و به تازگی عراق جزو کشورهایی هستند که بدون باغات چای به ایران صادرات چای انجام می دهند و به عبارتی در حوزه صادرات مجدد فعال هستند و یا تجار ایرانی سعی میکنند از مسیرهای غیرمستقیم و به دلایلی مختلف چای را وارد کنند!
🇮🇶 اما واردات چای از عراق با میانگین واحد ۵٫۸۴ دلار کمی قابل تأمل است که این چای هرچند اندک با چه انگیزه ای و با چه صرفه اقتصادی وارد ایران شده است؟

❓🇮🇳 اما سوال اینجاست که چرا ایران به هندی که خود بیشترین سهم از بازار چای ایران دارد و بیش از ۴۰ درصد از چای وارداتی ایران از هند است؛ چای با ارزش کمتر از ۱ دلار صادر می کند؟

🇰🇪در این بین واردات چای از کنیا که طی روزهای اخیر به یکی از جنجالی ترین موضوعات این صنعت تبدیل شده، نشان می دهد که این کشور نسبت به سال های اخیر ۹۶ و ۹۷به ترتیب حدود ۲۶۰۰ و ۱۶۰۰ تن صادرات به ایران داشته، در شش ماهه نخست ۱۴۰۰ فقط حدود ۷۰۰ تن چای به ایران صادر کرده است و اینکه گفته میشود این کشور قرار است سالانه ۱۰۰ هزار تن چای به ایران صادرکند تا حدود بسیار زیادی از واقعیت فاصله دارد و یا امری نشدنی است؛ و چه بسا به دلیل ذائقه مصرف کنندگان که طی سال های اخیر با چای ایرانی بیشتر انس گرفته اند، با استقبال مواجه نشده و با شکست در بازار ایران روبرو شود؛ مگر اینکه پس از اختلاط با چای ایرانی، بسته بندی و برندسازی به کشورهای حاشیه دریای خزر صادرات مجدد گردد و یا هدف نهایی چای وارداتی از کنیا بازارهای کشورهای همسایه ایران باشد و این کشور از ایران به عنوان یک واسطه بهره گیرد. لذا باید دید که در آینده چه تصمیماتی در این زمینه اتخاذ خواهد شد!!!

🇨🇳در رابطه با چای وارداتی از چین نیز گفتنی است که این چای عمدتا از نوع سبز می باشد.
@iranteabourse

هیچ نظری برای “ ‍  تحلیلی بر ۷ کشور مشترک در صادرات و واردات چای در ۶ ماهه نخست ۱۴۰۰ ” ارسال نشده است.

نظر بدهید